Skip to content
Menu
Strona główna » Aktualności » Bezimienna przełęcz w Bieszczadach – czy będzie miała nazwę?

Bezimienna przełęcz w Bieszczadach – czy będzie miała nazwę?

Spis treści

Bezimienna przełęcz w Bieszczadach zyska nazwę? Prof. Stanisław Leszczycki patronem?

W Bieszczadach znajduje się wiele malowniczych miejsc, które przyciągają miłośników górskich wędrówek. Jednak wśród nich występują jeszcze miejsca bez oficjalnej nazwy. Nadanie odpowiedniego patrona bezimiennej przełęczy staje się teraz przedmiotem działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Kim był prof. Stanisław Leszczycki? Warto przypomnieć sylwetkę tego wybitnego naukowca i geografa, którego działalność potencjalnie zostanie upamiętniona w nazewnictwie elementu bieszczadzkiego krajobrazu. Profesor Leszczycki był nie tylko uznanym ekspertem, lecz także aktywnie angażował się w kształtowanie polskich granic, co miało kluczowe znaczenie dla obecnego wyglądu Bieszczad.

Historia zmiany nazwy bezimiennej przełęczy

Bezimienna przełęcz u stóp Halicza i Rozsypańca w końcu może otrzymać swoją nazwę. Inspiracją dla nowej nazwy jest postać prof. Stanisława Leszczyckiego, który przyczynił się do kształtowania lokalnych granic. W związku z tym Polskie Towarzystwo Tatrzańskie podjęło inicjatywę nadania przełęczy imienia tego zasłużonego dla regionu naukowca. Decyzja o zmianie nazwy przełęczy wciąż nie została podjęta. Niewątpliwie będzie to znaczące wydarzenie dla bieszczadzkiej społeczności, a także środowisk tatrzańskich i geograficznych.

Inne atrakcje Bieszczad

Nie tylko nazewnictwo, ale również atrakcje naturalne i schroniska jak np. Chatka Puchatka, sprawiają, że Bieszczady są niezwykłym miejscem warte odwiedzenia przez każdego miłośnika przyrody. Magiczne Bieszczady jesienią zachęcają do eksploracji, oferując jednocześnie ciszę i spokój, jakiego nie znajdziemy w innych, bardziej obleganych regionach Polski.

Bezimienna przełęcz w Bieszczadach wkrótce może stać się znana pod nazwą, która uczci pamięć o wybitnym polskim geografie – prof. Stanisławie Leszczyckim. Będzie to hołd dla człowieka, który niestrudzenie dążył do rozwoju polskiej przyrody i nauki.

Icon label
49 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *