Skip to content
Menu
Strona główna » Aktualności » “Judaszowe uszy” w Bieszczadach – niesamowite grzyby Bieszczad

„Judaszowe uszy” w Bieszczadach – niesamowite grzyby Bieszczad

Spis treści

Judaszowe uszy w Bieszczadach

W Bieszczadach, choć sezon na zbieranie grzybów zwykle zaczyna się późną jesienią, to już teraz można spotkać wyjątkowe okazy w lasach. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne opublikowało na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcie „judaszowych uszu”, czyli rzadkiej i charakterystycznej rośliny z sercowatymi liśćmi, która może przypominać kształtem ludzkie uszy.

Nietypowy widok na drzewach w Bieszczadzkich lasach. Judaszowe uszy, czyli szerzej znany uszak bzowy pojawił się w Bieszczadach poza sezonem grzybowym. Trzeba dodać, że roślina nie jest często spotykana w tym rejonie podczas tej pory roku. Grzyby znane są również pod nazwą grzyby mun. Wykorzystywane głównie w kuchni azjatyckiej. Niewiele osób wie, że rosnące w Bieszczadach judaszowe uszy mają również wyjątkowe właściwości zdrowotne. Przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów, a także wykazują działanie bakteriobójcze i wirusobójcze.

Czy można jeść judaszowe uszy? Uszak bzowy do jedzenia

Trzeba pamiętać, że spożywanie uszaka bzowego może nieść za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne. Na terenie jakim są Bieszczady judaszowe uszy rosną dziko, bez ingerencji człowieka. Ze względu na fakt, że roślina pochłania toksyny z gleby jest uznawana za pożyteczną. Z drugiej jednak strony może stanowić pewne zagrożenie dla człowieka. Nie zaleca się zbierania, a także spożywania uszaka bzowego, ze względu na możliwe negatywne konsekwencje takie jak zatrucie pokarmowe. Oczywiście judaszowe uszy, czyli popularne grzyby mun hodowane są również w kontrolowanych warunkach, przez co nie wywołują problemów zdrowotnych po spożyciu przez człowieka.

Uszak bzowy Bieszczady

Najczęściej judaszowe uszy porastają powierzchnię osłabionego lub martwego drzewa. Występują na niemal całej ziemi w lasach czy parkach. W Bieszczadach judaszowe uszy zostały uchwycone przez pracowników Nadleśnictwa Ustrzyk Dolnych na korze jednego z drzew. Dla wielu osób taki widok może być niecodzienny, dlatego warto wybrać się na szlak w Bieszczadach i zobaczyć judaszowe uszy na własne oczy.

Icon label
28 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *