Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Atrakcje » Kamień Leski

Kamień Leski

Spis treści

Kamień leski w Glinnem

Kamień Leski to unikatowe i wyjątkowe w skali kraju miejsce, które zachwyca turystów i miłośników przyrody. Znajduje się na początku miejscowości Glinne, około 5 kilometrów od Leska. Leski Kamień jest dobrze oznakowany a obok znajduje się niewielki parking, gdzie podróżnicy mogą zostawić swój pojazd. Przede wszystkim Kamień Leski to niezwykły pomnik przyrody nieożywionej, który zbudowany jest z piaskowca krośnieńskiego. Swój wyjątkowy kształt zawdzięcza nie tylko naturze, ale również ludziom zamieszkującym okoliczne tereny. Przez wiele lat u jego podnóża działał kamieniołom, a po nim pozostały dwie głębokie wyrwy z pionową ścianą skalną od strony Glinnego. Dziś są one porośnięte młodym lasem i dodają temu miejscu szczególnego uroku. Kamień Leski ma około 410-420 m n.p.m i zwraca uwagę swoim niecodziennym kształtem, który powstał na skutek erozyjnego oddziaływania atmosferycznego. To właśnie dzięki temu kamień przyciąga uwagę turystów i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobliwości przyrodniczych regionu. Już od XIX wieku obiekt był popularny wśród podróżników, artystów, pisarzy, poetów i pionierów polskiej turystyki górskiej. Do dziś zachwyca on turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, a relacje i opisy z tamtych czasów wzbudzają wzruszenie. Dzięki temu Kamień Leski stał się ważnym elementem kulturowego dziedzictwa Bieszczadów i warto dodać go do swojego planu wędrówki. 

Kamień Leski

Kamień Leski trasa

Aby dotrzeć to tej wspaniałej Bieszczadzkiej atrakcji, należy kierować się drogą krajową numer 84 w stronę Ustrzyk Dolnych. Po około 5 kilometrach należy skręcić w lewo w kierunku Glinnego. Kamień Leski znajduje się już na samym początku miejscowości po prawej stronie drogi. Alternatywnie, można dojść pieszo zielonym szlakiem z Leska (Lesko – Krysowa) lub ze Zwierzynia przez Czulnię oraz ścieżką rowerową Baszta. Przy drodze obok kamienia znajduje się niewielki parking, na którym można zostawić samochód i kontynuować zwiedzanie pieszo. Warto zwrócić uwagę na to, że droga prowadząca do miejsca docelowego jest dość wąska i kręta, co może stanowić wyzwanie dla niektórych kierowców, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Jednakże, przy pięknych widokach, jakie czekają na odwiedzających, warto przezwyciężyć trudności związane z dojazdem i zobaczyć ten wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej. Prowadząca do atrakcji, jaką jest Kamień Leski trasa jest bardzo malownicza i oferuje wiele pięknych widoków na Bieszczady. 

Kamień Leski zdjęcie satelitarne

Kamień Leski wspinanie

Godnym uwagi jest fakt, że Bieszczadzki Kamień Leski to nie tylko atrakcyjny punkt widokowy, ale także popularne miejsce dla miłośników wspinaczki skalnej. Na pionowych ścianach kamienia znajdują się liczne drogi wspinaczkowe o różnym stopniu trudności, co przyciąga zarówno początkujących, jak i doświadczonych wspinaczy. Oczywiście na Kamień Leski wspinanie się wymaga odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i umiejętności, dlatego zaleca się korzystanie z usług instruktorów lub doświadczonych przewodników. W okolicy tej atrakcji działa wiele firm oferujących takie usługi. Wspinacze zazwyczaj korzystają z techniki wspinaczki sportowej, czyli wspinania na asekuracji. Na ścianach jego ścianach są stałe punkty asekuracyjne, co ułatwia bezpieczne wspinanie się. Kamień Leski oferuje wspinaczom nie tylko atrakcyjne ściany, ale także piękne widoki na okolicę. Wspinanie się po ścianach kamienia daje niepowtarzalne wrażenia i emocje, co przyciąga wielu entuzjastów tego sportu.

Kamień Leski legenda

Dotycząca atrakcji, którą jest Kamień Leski legenda jest bardzo ciekawa. Należy zaznaczyć, że nie jest ona jedyna, ponieważ krąży ich wiele. Mówi  o diable który chciał zniszczyć kościół okolicznych mieszkańców wykazujących się dużą pobożnością. Postanowił  przenieść ogromny kamień przez Bieszczady i zrzucić go na świątynię, jednak w trakcie przenoszenia usłyszał kurze pianie, co było dla niego zbyt wielkim przestępstwem. Diabeł porzucił kamień w pobliskim lesie, gdzie stoi on do dziś, przyciągając uwagę turystów i podróżników. Ta legenda przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i dodaje jeszcze więcej tajemniczości temu już niezwykłemu obiektowi. 

Kamień Leski rysunek

Rysunki Kamienia Leskiego są szczególnie interesujące, ponieważ pozwalają na przedstawienie go z różnych perspektyw. Można na nich dostrzec szczegóły, które trudno dostrzec na fotografii, a artysta może podkreślić pewne cechy kamienia i nadać mu dodatkowego charakteru. Należy zaznaczyć, że są one bardzo często wykorzystywane jako ilustracje w książkach i przewodnikach turystycznych. Przykuwają uwagę i pozwalają na bliższe poznanie tego niezwykłego pomnika przyrody.

Kamień Leski widok
Icon label
1 414 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź ciekawe szlaki w Bieszczadach: