Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Baligród

Baligród

Spis treści

Baligród zdjęcie satelitarne

Baligród

Baligród – miejscowość położona na terenie województwa podkarpackiego, należy do powiatu leskiego, gmina Baligród. Wcześniej wieś miała status miasta, w latach 1975-1998 należała do nieistniejącego już województwa krośnieńskiego. Ta niewielkich rozmiarów wieś znajduje się na trasie drogi wojewódzkiej numer 893, na trasie bieszczadzkiej obwodnicy, która przebiega między Cisną a Leskiem.

Liczba mieszkańców miejscowości wynosi ok. 1340.

Sama miejscowość odbudowała się dopiero w okresie powojennym, jeszcze w roku 1961 mieszkańców było raptem 987.

Baligród cmentarz

Baligród – trochę historii

Baligród znajduje się nad potokiem Hoczewka, pierwsze informacje na jego temat pochodzą z 1552 roku.

Na prawdziwy rozwój wioski przypisuje się XIX wiek. Wtedy to prężnie powstawały kolejne instytucje takie jak szkoła czy urząd pocztowy. Wybudowana została również cerkiew w roku 1829 (która zachowała się do dzisiaj), a w roku 1879 wybudowano kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Oprócz świątyń na miejscu znajdziemy także wymurowaną Kapliczkę Królowej Nieba z 1918 roku, która w dawnych latach była często odwiedzanym miejscem strudzonych podróżą przeróżnych kupców czy też pielgrzymów. 

Do dnia dzisiejszego zachował się również cmentarz żydowski, niektóre nagrobki na jego terenie datowane są jeszcze na XVII wiek.

Baligród nagrobek

Lokalne atrakcje i zabytki Baligrodu

Na miejscu znajduje się również cmentarz wojenny żołnierzy polskich i radzieckich poległych podczas Drugiej Wojny Światowej oraz walkami z UPA po zakończeniu wojny.

Sam Baligród w dzisiejszych czasach jest wspaniałym miejscem do spokojnego wypoczynku z dala od zgiełku cywilizacji. Na miejscu mamy kursujące autobusy oraz busy, dzięki czemu bez problemu dostaniemy się do większych miejscowości lub atrakcji. Na miejscu mamy również „Gminny Szlak Spacerowy” który umożliwi spacer po tutejszych okolicach w towarzystwie wspaniałych widoków, fani przejażdżek rowerowych również będą mieli do dyspozycji wiele szlaków, każdy znajdzie coś na miarę swoich możliwości.

Noclegi nie będą stanowiły większego problemu, na miejscu znajdziemy coś na każdą kieszeń, od pokoi na wynajem, po domki w wysokim standardzie.

Icon label
105 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *