Jesień w Bieszczadach
Bieszczady zlokalizowane są między Przełęczą Łupkowską a Przełęczą Wyszkowska, a ich największy szczyt na terenie Polski to Tarnica (1346 m n.p.m).
Bieszczady są piękne, to wie każdy, kto chociaż raz przyjechał tutaj na aktywny wypoczynek w towarzystwie natury, i wspaniałych widoków. Lato już za nami, ciepłe dni odeszły w zapomnienie. Bieszczady jesienią jak każda pora roku odkrywa w tym rejonie zupełnie innych charakter tego miejsca, mimo że jesień przez wielu jest uznawana za ponurą i zimną, to właśnie ta pora roku potrafi ukazać nam kolejne wcielenie Bieszczadzkiego piękna.
Bieszczady pomimo upływu czasu nadal zachowały swój dziki i nie do końca odkryty charakter niespotykany w innych częściach Polski. Dużą zaletą wybrania się w Bieszczady Jesienią jest stosunkowo mniejsza liczba odwiedzających turystów, dzięki czemu osoby, które niezbyt przepadają za dużymi skupiskami turystów, będą mogły przemierzać szlaki w dużo większym spokoju i ciszy, której takie wiele osób dziś potrzebuje. W okresie jesiennym wiele Bieszczadzkich szlaków w środku tygodnia jest praktycznie pusta.
Minusem zwiedzania Bieszczad jesienią jest klimat, który powoduje, że szlaki są najczęściej zabłocone, natomiast wyższe partie ze względu na niższe temperatury mogą być oblodzone, mogą występować również opady śniegu.
Zróżnicowana fauna jesienią oferuje nam niesamowity pokaz kolorów, którego nie uświadczymy tutaj podczas innych pór roku. Bieszczady jesienią to idealny pomysł na wyrwanie się w miejskiego życia, rzucenie wszystkiego i znalezienia czasu dla siebie, wewnętrznego spokoju, który przecież jest potrzebny każdemu.
O tej porze roku zdecydowanie trzeba się odpowiednio przygotować na różne warunki atmosferyczne, tak więc niezbędną będzie odpowiednia odzież wraz z obuwiem i termosem pysznej herbaty.
Co warto zabrać ze sobą na podróż w Bieszczady Jesienią?
Oto lista kilku rzeczy, które powinniśmy ze sobą zabrać na weekendową podróż:
- Plecak – najlepiej wodoodporny, pojemny, z dodatkowymi kieszonkami
- Kurtka przeciwdeszczowa – nigdy nie wiadomo kiedy może spotkać nas deszcz, warto być przygotowanym na każdą ewentualność.
- Ciepłe ubrania
- Skarpety
- Odpowiednie obuwie
- Zestaw pierwszej pomocy
- Prowiant
- Telefon
Jesień w Bieszczadach zajęcia
Czasem bywa też tak, że pogoda może nam nie dopisać, na szczęście do dyspozycji turystów jest szereg atrakcji od muzeów, kurortów leczniczych, spa, baseny i wiele innych.
Jeśli po wyczerpującym dniu w górach czy też zwiedzaniu lokalnych atrakcji poczujemy się głodni, można być spokojnym.
Bieszczady jesienią to również zdecydowanie niższe ceny niż w sezonie. Bieszczady słyną ze zróżnicowanej i oryginalnej kuchni. Można skosztować zarówno ogólno-popularnych dań, jak i skosztować dziczyzny, aromatycznego gulaszu czy też soczystej pieczeni. Osoby preferujące żywność bezmięsną również nie mają się o co martwić, regionalna kuchnia jest przygotowana na każdą ewentualność.
Bieszczady jesienią – gdzie jechać?
Jadąc w Bieszczady, wszystko zależy od tego, czego oczekujemy, mianowicie jeśli jesteśmy fanem górskich Wycieczek, oczywistym faktem jest, że wybierzemy się na Wetlinę lub na Tarnicę, aby przemierzać górskie szlaki, czy to samotnie, czy w towarzystwie. Wówczas najlepsze dla nas będą miejscowości, które są dobrymi bazami wypadowymi tak jak. np. Ustrzyki górne, Muczne, jeśli wolimy mniejsze i spokojniejsze miejscowości, czy też Polańczyk. Mamy do dyspozycji również Cisną.
Muczne – Jest małą miejscowością otoczoną bieszczadzkimi lasami, położona bezpośrednio w centrum “Bieszczadzkiego worka”. Na miejscu znajdziemy miejsca noclegowe, lecz oprócz nich, w zasadzie nie znajdziemy tutaj niczego, oprócz ciszy spokoju i bieszczadzkiego lasu, jest to więc idealne miejsce dla osób poszukujących ciszy i spokoju.
Cisna — Położona delikatnie na uboczu, nieco większa wioska, stanowiąca idealną bazę wypadową na zachodnie Bieszczadzkie szlaki. Na miejscu znajdziemy bary i knajpy, które w razie niedogodnych warunków atmosferyczny umilą nam wieczory. Cisna posiada dobrze rozbudowaną bazę noclegową oraz sklepy, w których zaopatrzymy się w niezbędne artykuły.