Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie

Spis treści

Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie — jeziorka osuwiskowe położone na terenach zachodnich w okolicach miejscowości Duszatyn, na zboczach Chryszczatej. Należą do przyrodniczego pasma Wysokiego Działu.

Jeziorka Duszatyńskie mapa

Jedna z charakterystycznych atrakcji przyrodniczych Bieszczad.

Jeziorka Duszatyńskie znajdują się na trasie Głównego szlaku Beskidzkiego, który biegnie przez Komańczę na Chryszczatą, znajduje się na terenie rezerwatu „Zwiezło”.

Jeziorka Duszatyńskie

Jeziora Duszatyńskie – Historia powstania

Jeziora osuwiskowe powstały w tym rejonie poprzez obsunięcie się zbocza Chryszczatej 13 kwietnia 1907 roku. Osunięcie powstało na skutek wiosennych roztopów i intensywnych opadów deszczu, które po nich nastąpiły. Osuwisko zatamowało odpływ potoku Olchowatego w kilku miejscach co spowodowało powstanie naturalnych zapór, poprzez napływ wody z Mikitowej i Chryszczatej.

Aktualnie z trzech dużych jeziorek zachowały się tylko dwa. W okresie międzywojennym ówczesny właściciel tych terenów Hrabia Potocki zlecił spuszczenie wody z najniższego jeziorka, celem wyłowienia pstrągów, które się tam znajdowały. Ówczesny właściciel działał na rzecz objęcia tego terenu ochroną państwową.

Wraz z biegiem lat powierzchnia zbiorników malała, a okoliczne potoki uległy zamuleniu.

Obszar Jeziorek jest wyposażony w tablice informacyjne dla turystów, opisujące występującą w tym miejscu przyrodę, a także historię rezerwatu.

Icon label
95 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *