Kamień Leski – Bieszczadzki pomnik przyrody
Bieszczady bez wątpienia skrywają wiele urokliwych i na swój sposób magicznych miejsc, znajdziemy tutaj wiele ciekawych pomników przyrody, właśnie jednym z nich jest Kamień Leski.

Lokalizacja
Kamień Leski — jest to bez wątpienia jedna ciekawszych atrakcji na terenie miejscowości Glinne. Ten uroczy przyrodniczy artefakt co roku przyciąga rzeszę ciekawych turystów. Sama miejscowość położona jest w odległości mniej więcej 5 kilometrów od Leska, na trasie z Leska do Ustrzyk Dolnych. Na miejscu znajdziemy przygotowane tablice informacyjne kierujące na atrakcje, natomiast obok znajduje się parking dla zmotoryzowanych turystów.
Historia i geneza powstania
Kamień leski o wysokości oscylującej w granicach (410-420 m n.p.m) to kolejny zaskakujący pomnik przyrody nieożywionej ukształtowany dzięki swej erozyjnej naturze zmienianej latami przez warunki atmosferyczne. Główna skała wznosi się na wysokość około 20 m. Sam kamień to gruboziarnisty piaskowiec krośnieński, który jest twardy i odporny na wietrzenie. Do specyficznego uformowania przyczynili się również okoliczni mieszkańcy, którzy to w XIX wieku pozyskiwała z tych okolic kamień. Szczyt skały posiada postawiony w roku 1978 żelazny krzyż.
Na miejscu widujemy również fanów wspinaczek skalnych którzy próbują swoich sił na tym okazałym podejściu.
O samym kamieniu i jego okolicy pisało wielu poetów i pisarzy jak np, Aleksander Fredro czy Stanisław Staszic.
Na temat tego pomnika przez lata powstało wiele lokalnych legend związanych z pochodzeniem i jego właściwościami. Jedna z legend mówi o tym, że Kamień Leski jest skutkiem zniszczenia kultury i wiary chrześcijańskiej na tych terenach przez szatana, któremu to próba ta się nieudaną.