Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Korbania

Korbania

Spis treści

Korbania informacje

Odwiedzając Bieszczady, warto skorzystać w szczególności z atrakcji widokowych, jakie gwarantuje nam przepiękny górski krajobraz. Wszędzie znajdują się pasma górskie, otoczone lasami oraz licznymi jeziorami. Szczyty gór charakteryzują się często połonina, która jest zbiorowiskiem muraw o charakterze alpejskim. Przykładem łatwego do zdobycia szczytu z pięknymi widokami jest Korbania, położona w Bieszczadach Zachodnich. Należy do pasma Łopiennika oraz Durnej.

Kordiana to również kulminacja grzbietu, który odbiega na pólnocną stronę zwornika położonego po południowej części Durnej. Grzbiet góry opada z początku na przełącz Hyrcza, która znajduje się na wysokości 692 metry nad poziomem morza. Kolejno wznosi się już ku szczytowi.

Widoki z Korbani

Dla osób, które podjęły próbę wejścia na szczyt, czeka na górze nagroda w postaci malowniczych krajobrazów. Dodatkowo wieża widokowa na Korbani pozwala wspiąć się jeszcze wyżej i przy odpowiednich warunkach atmosferycznych dostrzec w oddali panoramę obejmująca swym zasięgiem Góry Słonne, Jezioro Solińskie, ale także opisywane wyżej bieszczadzkie połoniny. Na wieży zostały również zamocowane tabliczki informacyjne, pomagające rozpoznać poszczególne szczyty oraz miejsca.

Jak wejść na Korbanie?

Pomimo dość łatwej trasy, jaką jest szlak na Korbanie, będzie to atrakcja nie tylko dla osób początkujących, ale również tych z pewnym górskim doświadczeniem, a to wszystko za sprawą malowniczych widoków na szczycie. Trasa na Korbanie zaczyna się już w miejscowości Bukowiec i jest to jedna z trzech tras, którymi będzie możliwość zdobycia szczytu. Trasa ta startuję już od samego parkingu leśnego i jest oznaczona kolorem zielonym. Jest to trasa polecana szczególnie osobom zaczynającym przygodę z górskimi wyprawami. Czas, jaki zajmuję wejście na szczyt to około półtorej godziny. Trasa ta polecana jest także w upalne dni, ze względu na leśny szlak, kiedy maszerowanie bieszczadzkimi połoninami będzie bardzo utrudnione. Na trasie co kilkaset metrów postawione są ławeczki, na którym można usiąść i odpocząć przed dalszym etapem marszu.

Trasą nieco dłuższa, wymagającą pewnego doświadczenia jest oznaczony czerwonym kolorem szlak zaczynający się również w Bukowcu, lecz nie z parkingu, a spod kościoła. Trasa ta jest dłuższa ze względu na tworzącą się pętlę.

Dodatkowo w 2014 roku została oddana ścieżka na Korbanie, która pełni rolę trasy spacerowej. Mimo że ścieżką jest dość łatwa, to warto również z niej skorzystać, ze względu na jej ciekawy charakter przyrodniczy. Czas trwania trasy to około jedna godzina, zdobywając przy tym Przełęcz Hyrycza. Możliwe jest kontynuowanie trasy, z której pozostaje około 30 minut marszy na szczyt Korbania.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Wymagane pola są oznaczone *