Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Miejsca, które warto zobaczyć w Bieszczadach

Miejsca, które warto zobaczyć w Bieszczadach

Spis treści

Czym są Bieszczady?

Bieszczady to pasmo górskie położone w południowym – wschodzie Polski, w pobliżu granicy z Ukrainą. To jeden z najpiękniejszych obszarów w Polsce i co roku odwiedzają go liczni turyści, aby poznać jego malownicze krajobrazy i rezerwaty przyrody. Obszar ten słynie z lasów i jezior, a także z bogatej flory i fauny. Bieszczady są częścią pasma górskiego Karpat i zajmują powierzchnię 2500 kilometrów kwadratowych. Najwyższym szczytem jest Tarnica o wysokości 1346 m n.p.m. Bieszczady są od 1979 roku chronione przez UNESCO w ramach wyznaczenia ich Rezerwatu Biosfery. Obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego obejmuje 1448 km2 i mieszka tam około 100 tys. osób

Czym są bieszczady, co warto tam zobaczyć

Gdzie się zatrzymać w Bieszczadach

W Bieszczadach dostępnych jest wiele różnych rodzajów noclegów. Można zatrzymać się w hotelu lub pensjonacie, a nawet biwakować na jednym z wielu kempingów w okolicy. W Bieszczadach pełno jest gospodarstw agroturystycznych, hoteli oraz domków. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach

Bieszczady to świetne miejsce na piesze wędrówki. Do wyboru jest wiele różnych tras, w zależności od preferencji i poziomu trudności. Można wybrać wędrówkę po trudniejszym i wymagającym terenie gór lub można wędrować po bardziej płaskim terenie. Niezależnie od wyboru skomplikowania trasy, Bieszczady zapierają dech w piersiach.

Niektóre z dłuższych tras do rozważenia to:

 • Połonina Wetlińska – na połoninę prowadzi kilka szlaków, z różnym stopniem trudności. Po drodze można wstąpić do słynnego schroniska: Chatki Puchatka. Połonina Wetlińska jest najpopularniejszym miejscem w Bieszczadach odwiedzanym przez turystów.
 • Połonina Caryńska – Jedna z połonin w Bieszczadach. Ze szczytu połoniny Caryńskiej można zaobserwować Wielką Rawkę, Połoninę Wetlińską, a nawet przy dobrej widoczności można zobaczyć ukraińskie Gorgany a nawet Tarty.
 • Tarnica – Najwyższy szczyt Bieszczad, należy do Korony Gór Polski. Tarnica to najatrakcyjniejszy punkt widokowy w Bieszczadach. Oprócz wspaniałej panoramy najbliższych szczytów polskiej części Bieszczadów, w pogodny dzień można również zobaczyć: Gorgany, Tatry, Ostrą Horę, Połoninę Krasną, Połoninę Równą, Świdowiec.

Oprócz pieszych wędrówek Bieszczady posiadają liczne atrakcje turystyczne, do najważniejszych można zaliczyć:

 • Zapora nad Soliną – Budowę zaczęto w 1937 r., niestety przez wojnę obiekt został oddany do użytku dopiero w 1968 r. Zapora jest obiektem turystycznym, zwiedzać można zarówno wnętrze zapory jak i spacerować po jej powierzchni.
  Sprawdź informacje na temat Zapory nad Soliną
 • Bieszczadzki Park Narodowy – Utworzony w 1973 roku, od 1992 jest częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. W parku narodowym można spotkać 230 gatunków kręgowców. Dla zwiedzających udostępnione jest kilkanaście ścieżek przyrodniczo – turystycznych, w większości prowadzących wzdłuż istniejących szlaków dla pieszych.
  Czytaj dalej informacje o Bieszczadzki Park Narodowy
 • Wodospad Szepit na potoku Hylaty – Wodospad Szepit położony jest w Dolinie Sanu. Wodospad jest kaskadowy, łącznie mierzy 8 metrów wysokości. Do wodospadu można dostać się jedynie pieszo, natomiast trasa między parkingiem a wodospadem nie jest długa.
 • Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

Najlepszy czas na zwiedzanie Bieszczad

Bieszczady największą popularnością cieszą się w sezonie wakacyjnym, czyli w lipcu i sierpniu. Natomiast Bieszczady wyglądają pięknie o każdej porze roku, zarówno sezon wiosenny jak i jesienny będzie świetnym wyborem pod piesze wędrówki.

Zimą natomiast Bieszczady oferują stoki narciarskie, oraz piękne zimowe widoki gór.

Icon label
43 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *