Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Smerek

Smerek

Spis treści

Smerek Bieszczady

Odwiedzając jedno z najbardziej bajecznych miejsc w Polsce, jakim są polskie góry, a w szczególności Bieszczady, warto skorzystać z ze szlaków i tras widokowych, gwarantujących niezapomniane widoki. Jednym ze szczytów górskich, które warto odwiedzić, jest Smerek, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich. Dokładne położenie szczytu to Wetlina, ale także pobliże wsi Smerek. Szczyt ten najczęściej opisywany jest pod wyżej wymienioną nazwą, jednak znany jest również jako Wysoka. Smerek szczyt, którego wysokość 1222 metry nad poziomem morza sprawia, że jest jednym z najwyższych szczytów w Bieszczadach. Do wysokości 1100 metrów zbocza porośnięte są bogatą roślinnością oraz drzewami. Ponad tą wysokością jest już ukształtowana połonina, czyli obszar muraw alpejskich, kojarzony najczęściej z Karpatami Wschodnimi.

Smerek atrakcje

Góra Smerek znajduje się terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego nieopodal Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Wchodząc na wysokość znajdującą się powyżej lasów, rozciągnięty jest widok na panoramę obu wyżej wymienionych parków. Osoby zdobywające szczyt, mogą dotknąć znajdującego się tam, charakterystycznego krzyża, który oznacza zaliczenie trasy. Podobny krzyż można spotkać, zdobywając szczyt Tarnica. Widok z samego szczytu przedstawia pełen krajobraz polskich gór, które można zauważyć w oddali. Widać stamtąd Wielką Rawkę, całe pasmo Łopiennika i Durnej oraz Połoninę Wetlińską.

Szlak na Smerek

Dla turystów chętnych zdobyć szczyt lub pospacerować po trasach turystycznych dostępne są dwa szlaki. Osoby zaczynające swoją górską przygodę mogą skorzystać z łatwiejszej trasy oznaczonej kolorem żółtym. Trasa ta zaczyna się z Wetliny i kończy w Przełęczy Orłowicza. Smerek szlak koloru czerwonego przeznaczony jest dla osób bardziej doświadczonych i wymaga większych umiejętności. Prowadzi on od strony wsi i jest to podejście przez Przełęcz Orłowicza. Osoby chętne przebyć dłuższą wędrówkę, mogą również wykorzystać podejście szlakiem czerwonym od strony Brzegów Górnych, który prowadzi przez cały szlak Połoniny Wetlińskiej. Czas trasy z Przełęczy Orłowicza to około 30 min, wyruszając z Chatki Puchatka, podejście trwa około 2 godzin, a z miejscowości wsi Smerek średni czas przebycia trasy to około 2 godzin i 40 minut.

Smerek Dojazd

Bieszczady Smerek to miejsce, które na pewno warto odwiedzić, będąc w okolicy. Smerek parking znajduję się na początku każdej z tras, co ułatwia dojazd własnym samochodem. Przed wjazdem należy uiścić opłatę w kasie BdPN, a następnie po przejeździe przez rzeczkę znajduje się parking. Szlak na szczyt zaczyna się drogą szutrową, jednak po kilkunastu metrach czeka dwugodzinna trasa przez lasy i połoninę.

 

Smerek noclegi

Sprawdź noclegi w Smerku

Sprawdź obiekty w miejscowości Smerek

Smerek gastronomia

Sprawdź gastronomię w Smerku

Sprawdź obiekty w miejscowości Smerek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Wymagane pola są oznaczone *