Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Smolnik

Smolnik

Spis treści

Smolnik Bieszczady Informacje

Wybierając się w góry, zapewne każdy zastanawia się nad atrakcjami oraz miejscem, które warto odwiedzić. Doskonałym przykładem może być Smolnik, będący wsią w Polsce, ulokowaną w powiecie bieszczadzkim oraz gminie Lutowiska. Liczba ludności zamieszkująca ten teren wynosi 175 i są to dane z roku 2020. Smolnik nad sanem to jedno z określeń na wieś, wynikające z przepływającej przez nie rzeki, jaką jest San.

Historia Smolnik

Nazwa Smolnik pochodzi od smoły. Z nieoficjalnych informacji można wyczytać, że w dawnych latach wieś tą zamieszkiwali smolarze, którzy chronili granic przed zbójami z pobliskich wiosek. Pierwszą wzmiankę o istniejącej tu parafii prawosławnej można znaleźć w rejestrze poborowym ziemi sanockiej z 1589 roku. Cerkiew w Smolniku przypuszcza się, że powstała tuż po budowie wsi w 1530 roku.

Informacja na temat edukacji w Smolniku sięga roku 1848. Była to jedyna szkoła w okolicy, z nauczycielem o imieniu Iwan Szymczyszak, który nauczał 11 dzieci. 1895 był to rok powstania nowej Szkoły, której działalność została uruchomiona dopiero w 1904 roku, jako jednoklasowa szkoła z ruskim językiem nauczania. Podczas pierwszej wojny światowej szkoła została zniszczona. W roku 1922 gmina, do której należał Smolnik, postanowiła odbudować szkołę.

Właścicielami posiadłości tabularnej Smolnik w połowie lat XIX wieku była Krystyna Niemczewska wraz z rodzeństwem Adel. Jako pierwszy tartak parowy w Bieszczadach Zachodnich został uruchomiony w 1876 roku tartak w Smolniku. Budowę tartaku wykonywało około 30 osób pochodzenia niemieckiego. W Smolnik jest jeden z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, powstałego przed 1884 rokiem.

Smolnik Atrakcje Bieszczady

Jako jedną z najbardziej cenionych przez turystów atrakcji jest zwiedzanie w Smolniku zabytków. Najbardziej popularnym miejscem jest Cerkiew greckokatolicka, która powstała jako czwarta cerkiew w tym miejscu. Została opuszczona w roku 1951, jednak wyremontowano ją pod koniec 1969 roku, uzyskując przy tym pierwotną formę. We wnętrzu cerkwi znajduję się, zachowana figuralna polichromia ścienna z końca XVIII wieku.

W okolicy zwiedzić można również Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest to drewniana budowla, wybudowana w 2010, która miała zastąpić wybudowaną w latach powojennych drewnianą kapliczkę.

Turyści kochają również odwiedzać, znajdujące się 7 kilometrów od Smolnika Jeziorka Duszatyńskie. Są to dwa jeziorka osuwiskowe, położone na zachodnich zboczach góry Chryszczatej. Górne jeziorko znajduję się an wysokości 701 metrów nad poziomem morza, zaś dolne na wysokości 683 metrów nad poziomem morza. Jeziorka te to na pewno jedna z największych atrakcji przyrodniczych w okolicy.

Smolnik szlaki turystyczne

Smolnik atrakcje to nie tylko zwiedzanie zabytków. Wieś ta położona jest w Bieszczadach, co sprawia, że jest idealnym miejscem do spędzania aktywnego wypoczynku. W pobliżu Smolnik znajduje się kilka wartych odwiedzenia szlaków turystycznych.

Najbliższym miejscem na piesze wędrówki będzie Cisna, znajdująca się 17 kilometrów od Smolnika. Znajdują się tam trzy trasy, z których mogą skorzystać zarówno osoby mające doświadczenie, jak i ci, którzy zaczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami. Pierwszym Szlakiem jest oznaczona czerwonym kolorem trasa startująca z głównego Szlaku Beskidzkiego w Smerku, która prowadzi przez Okrąglik, Jasło, Cisna, Bacówkę PTTK, aż po Wołosań.

Kolejnym wartym odwiedzenia szlakiem z pięknymi widokami oraz otaczającą przyrodą do około będzie żółty szlak, zaczynający się w Cisnej oraz prowadzący przez Liszną i Roztoki Górne, aż do Przełęczy nad Roztokami Górnymi, która jest granicą ze Słowacją.

Ostatnim szlakiem turystycznym będzie czerwona trasa, prowadząca przez Smerek, Małe Jasło, Jasło, Okrąglik, Fereczata. Jest to bardzo wymagająca trasa, jednak odwdzięcza się malowniczymi widokami, szczególne, gdy natrafi się na idealne warunki atmosferyczne, pozwalające podziwiać piękną panoramę na polskie szczyty górskie.

Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na piesze wędrówki, mogą skorzystać ze słynnej Stacji Bieszczadzkiej Kolei Wąskotorowej. Jazda kolejką pozwala zaobserwować Bieszczady z trochę innej perspektywy. Na pewno będzie to niezapomniane wspomnienie.

Icon label
146 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *