Bukowe Berdo informacje
Bieszczady do bez wątpienia jedno z najbardziej malowniczych miejsc znajdujących się w Polsce. Jest to także idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu i odpoczęcie od codziennego, szybko płynącego życia w dużym mieście. Podziwiać tu można widoki polskich gór oraz otaczających je z każdej strony lasów, oraz przepięknych jezior. Znajduję się tu wiele atrakcji turystycznych, co sprawa, że miejsce to cieszy się wielką popularnością wśród odwiedzających.
Bukowe Berdo jest masywem górskim ulokowanym na terenie polskich Bieszczad. Góra ta charakteryzuje się postacią podłużnego pasma o trzech kulminacyjnych wysokościach. Na wysokości 1201 metrów nad poziomem morza znajduję się Szołtynia. Patrząc wyżej, widoczna jest na wysokości 1238 metrów Połonina Dźwiniacka oraz znajdujący się najwyżej punkt Bukowe Berdo, będący na wysokości 1311 metrów nad poziomem morza.
Berdo Bieszczady to, przede wszystkim liczna obecność piaskowcowych skałek. Najwyższe partie masywu przejmują połoniny, czyli zbiorowiska muraw o charakterze alpejskim i subalpejskim. Zdobywając szczyt, na południowo-zachodniej można zaobserwować opadający stok w kierunku doliny Terebowca. Na północnej części zaś widoczne jest rozczłonkowane zboczy w między innymi Obnosi, Hucznego oraz Grandysowej Czuby. Osoby, znajdujące się w szczególności na najwyższym punkcie masywu, mogą podziwiać widoki, kierując wzrok na północ oraz wschód, gdzie znajdują się już tereny ukraińskie.
Przyroda Bukowe Berdo
Poniżej szczytowych wysokości oraz partii masywu, górę pokrywa w większości krzewista forma jarzębiny, co szczególnie zachęca do przebycia trasy jesienią, gdyż właśnie wtedy owoce jarzębiny dojrzewają oraz otrzymują swoje czerwone kolory. Poza jarzębina spotkać tu można również bardzo rzadkie gatunki takie jak: dzwonek szerokolistny, groszek wschodniokarpacki, turzyca skalna, zaraza macierzankowa oraz turzyca decka.
Bukowe Berdo szlaki turystyczne
Bukowe Berdo szlak na sam szczyt dostępny jest przeznaczony szczególnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z górskimi wędrówkami, jednak osoby doświadczone również mogą skorzystać z dostępnych tras, zaważając, chociażby na przepiękne widoki podczas wędrówki, jak i te po zdobyciu szczytu.
Bukowe Berdo czas przejścia zależny jest od wyboru trasy, którą turyści decydują się zdobyć szczyt. Najkrótszym oraz najprostszym wyborem będzie Bukowe Berdo z Mucznego. Jest to trasa oznaczona kolorem żółtym, co oznacza, że jest szlakiem łącznikowym. Pokonanie trasy zajmuję około 1 godzinę oraz 15 minut w jedną stronę. Podczas powrotu można wybrać inną trasę oznaczoną kolorem niebieskim, której pokonanie to zaledwie 1 godzina.
Bukowe Berdo trasa na szczyt dla osób chętnych podziwiać dłużej bajeczne widoki polskich gór oznaczona jest kolorem niebieskim i startuję w Pszelinie, prowadząc przez Widełki. Wejście na szczyt zajmuję 3 godziny oraz 45 minut. Możliwe jest skorzystanie również wystartowanie z Krzemienia, gdzie czas wejścia to około 20 minut.
Bukowe Berdo dojazd
Bukowe Berdo jest łatwym szlaki, ale przede wszystkim gwarantującym niezapomniane wrażenia. Trasa rozpoczyna się w Hucznym, które znajduję się około 20 kilometrów od Ustrzyków Górnych. Dojazd do szlaku możliwy jest jedynie własnym samochodem. Bukowe Berdo parking dla samochodów osobowych niestety nie jest dostępny pod szlakiem, trzeba zatrzymać się na poboczu w miejscach bez zakazu lub skorzystać ze znajdującego się niedaleko parkingu przy kościele.