Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Szczyty » Tokarnia Bieszczady

Tokarnia Bieszczady

Spis treści

Tokarnia informacje

Bieszczady są rozległym regionem górskim na pograniczu Ukrainy, Słowacji oraz Polski. Są one fragmentem wielkich Karpat. Bez wątpienia jest to miejsce urokliwe, cenione wśród turystów. Znajduję się tu wiele atrakcji, które zachęcają odwiedzających do powrotu za rok. Przepiękne widoki sprawiają, że można tu odpocząć z dala od zgiełku ogromnego miasta. Wszędzie znajdują się góry, wzniesienia, oraz lasy. Znajduję się tu również wiele zbiorników wodnych, zachęcających do odwiedzenia szczególnie latem.

Jeśli mowa o przepięknych widokach, warto wybrać się na wędrówkę górską, gdzie ze szczytu będzie można podziwiać panoramę na polskich Bieszczad. Jednym z pomysłów odnośnie gór, jest Tokarnia. Jest ona szczytem górskim w Paśmie Bukowicy w Beskidzie Niskim. Na szczycie roztacza się panorama na Pogórze Bukowskie, znajdujące się na północnej części stoku. Kierując wzrok w stronę Południowo-Wschodnia widać już Bieszczady, a na zachodzie Beskid Niski. Warto przed wyjściem sprawdzić panujące warunki atmosferyczne, gdyż przy odpowiedniej pogodzie ze szczytu można ujrzeć Tatry.

Sama góra ma dwie kulminację. Jedna to zalesiony teren, znajdujący się na wysokości 776 metrów nad poziomem morza. Na drugiej natomiast znajduje się maszt telefonii komórkowej i jest to główny wierzchołek Tokarni.

Początkowo szczyt nazwany był przez zamieszkujących pobliskie tereny jako Magura. Tokarnia zaś była to nazwa jednej z pobliskich wsi. Jednak już na pierwszych mapach terenu widniał napis góry Tokarnia. Takie przeniesienie nazw w dawnych czasach bywało częste.

Szlak na Tokarnie

Wybierając się w wędrówkę na opisywanych powyżej ternach, możliwe jest skorzystanie z trzech szlaków przechodzących przez Tokarnie. Pierwszym z nich jest szlak czerwony i prowadzi on z Puław przez tokarnie, Przybyszów, Kamień, aż do Komańczy, gdzie znajduje się główny szlak Beskidzki. Tokarnia szlak na szczyt i z powrotem również możliwy jest z Puław, nie trzeba korzystać z trasy powrotnej przez Przybyszów. Kilometr poniżej Pasma Bukowicy przecina żółty szlak Kanasiówka, prowadzący przez Wisłok Wielki na szczyt.

Tokarnia trasa z Woli Piotrowa zaczyna się również jeden kilometr poniżej szczytu i prowadzi na główny szczyt, na którym znajduje się maszt telefonii komórkowej. Tokarnia czas wejścia zależny jest od wielu czynników takich jak warunki atmosferyczne oraz wybór trasy. Najszybszym sposobem na zdobycie szczytu będzie wyruszenie z Woli Piotrowa. Warto pamiętać, że czas wędrówki zależny jest także od pogody. W przypadku deszczu lub dużej wilgotności trasy zamieniają się w błoto, przez co spacer na szczyt będzie utrudniony oraz wydłużony.

Osoby wybierające się pierwszy raz w górską wędrówkę, nawet przy wybraniu prostej trasy powinny skorzystać najpierw z informacji od przewodnika lub poczytać informację na temat danego szlaku. Tokarnia mapa znajduję się na trasie co kilkaset metrów, jednak można ją również znaleźć, odwiedzając oficjalne serwisy Bieszczad.

Tokarnia jak dojechać?

Aby dojechać samochodem pod szlak, należy kierować się jedną z dwóch dróg wojewódzkich 897 oraz 889. Szczyt leży pomiędzy Wola Piotrowa oraz Wisłokiem Wielkim. Pod szlakiem nie ma żadnego parkingu, samochód trzeba zostawić pod parkingiem sklepu lub parkując na poboczu.

 

Icon label
120 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *