Dźwiniacz Górny z Tarnawy Niżnej
Szlak z Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego to ciekawa propozycja dla turystów szukających spokoju i ucieczki od zgiełku miasta. Znajduje się tam oznakowana kolorem zielonym ścieżka. Ta trasa to wspaniała propozycja dla miłośników wędrówek i pięknych krajobrazów. Cała pętla zajmuje około 3-4 godzin. Wejście na szlak znajduje się tuż za hotelikiem 'Baza nad Roztokami’ w Tarnawie Niżnej. Trasa prowadzi podróżników przez płaski teren, lecz ze wspaniałymi widokami na połoniny w tym na Halicz, Kopę Bukowską, Krzemień i Bukowe Berdo, a także na stronę ukraińską, gdzie przemierza się znaczną część drogi wzdłuż granicy Sanu. Należy zaznaczyć, że te widoki są jednym z największych walorów krajobrazowych szlaku. Rozległe, kwieciste łąki oraz rozłożyste drzewa wskazują również na miejsca dawnych domostw, ogrodów oraz starych lip, pod którymi znajdują się kapliczki. Szlak jest także miejscem, gdzie można zobaczyć dwa interesujące cmentarze, na których zachowały się ciekawe nagrobki. Wokół tych cmentarzy rosną sędziwe lipy i jesiony, które często bywają rażone piorunami, a ich dramatycznie postrzępione sylwetki stanowią unikalny element krajobrazu.
Najdalej wysuniętym punktem szlaku jest torfowisko wysokie 'Dźwiniacz’. Na miękkiej kopule w sezonie dominuje borówka bagienna z bagnem zwyczajnym. Dostarcza ono wspaniałych wrażeń przyrodniczych dla turystów, którzy kochają przyrodę. Tarnawa Niżna jest miejscem o dużym zróżnicowaniu siedlisk, co przyciąga wielu podróżników. Ten teren jest także doskonałym miejscem dla fotografików i malarzy, którzy chętnie tworzą swoje dzieła w pięknej scenerii Bieszczad. Dla osób, które szukają bardziej dynamicznej formy wędrówki, Bieszczadzki Park Narodowy przygotował możliwość jazdy konnej w terenie, który można przemierzać wierzchem i w bryczce. W tym miejscu warto również zaznajomić się z rasą konia huculskiego, który jest związany z historią oraz przyrodą tego miejsca.
Czy szlak z Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego jest trudny?
Warto zaznaczyć, że Szlak z Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego to dosyć łatwa i przyjemna trasa, którą poradzą sobie osoby w różnym wieku i kondycji fizycznej. Mimo że trasa nie jest trudna, to należy zachować ostrożność i uważać na mokre i śliskie miejsca, szczególnie na drewnianych kładkach i pomostach, których jest kilka na trasie. Poza tym, szlak jest dobrze oznaczony, dzięki czemu nie powinno być problemów z nawigacją. Jest to bardzo przyjemna ścieżka, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom spacerów po malowniczych terenach Bieszczad.
Parking w Tarnawie Niżnej
Osoby, które planują wędrówkę szlakiem do Dźwiniacza Górnego, mogą bez problemu zostawić swój samochód na jednym z parkingu w Tarnawie Niżnej. W miejscowości znajduje się wiele miejsc, gdzie można bezpiecznie zostawić pojazd i udać się na pieszą wędrówkę. Na parkingach w Tarnawie Niżnej zazwyczaj nie ma problemu z miejscami, więc turyści nie muszą martwić się o to, czy znajdą miejsce dla swojego samochodu. Dodatkowo, pozostawienie samochodu na parkingu w Tarnawie Niżnej jest dobrym pomysłem ze względu na bezpieczeństwo. Oczywiście parkingi są monitorowane, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa dla właścicieli pojazdów. Należy pamiętać, że w Bieszczadach drogi są wąskie i kręte, więc bezpieczne zostawienie samochodu na parkingu może mieć znaczenie dla całej wycieczki. Nie warto ryzykować parkowania samochodu na poboczach lub w miejscach niedozwolonych, gdyż grozi to mandatem lub utrudnieniami w ruchu.