Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Wetlina

Wetlina

Spis treści

Wetlina

Bieszczady, województwo podkarpackie, to właśnie tutaj na tych terenach znajduje się jedna z najbardziej urokliwych polskich bieszczadzkich wiosek. Nazwę miejscowość zawdzięcza wierzbie, która zwana była “Wetlyną”. Znajduje się ona na terenie powiatu leskiego, należy do gminy Cisna.

Wetlina mapa

Historia Wetliny

W okresie od 1975 do 1998 miejscowość należała do dawnego województwa krośnieńskiego. Liczy sobie około 300 mieszkańców. Warto również wspomnieć o przepływającym przez wioskę potoku, o tej samej nazwie. Wetlina leży pomiędzy Bieszczadzkim Parkiem Narodowym a Ciśniańsko – Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym. Przez wieś przechodzi droga wojewódzka 897. Wetlina w przeszłości należała do rodziny Kmitów. Lokalny klimat to typowo górska miejscowość, która znana jest przede wszystkim ze słynnej Połoniny Wetlińskiej. Górna partia otoczona jest malowniczymi połoninami.

Wetlina

Wetlina – fauna i flora

Natomiast w niższych partiach otoczeni jesteśmy wspaniałą naturą, taką jak lasy bukowe, czy wiele rzadkich roślin jak np. lepnica karpacka, tojad bukowiński czy groszek wschodniokarpacki. Dziś Wetlina jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miejscowości w Bieszczadach. Znajduje się w samym sercu Bieszczad i jest doskonałą bazą na wypady na lokalne szlaki i ścieżki. To stąd rozchodzi najwięcej szlaków, a więc najłatwiej dostać się na bieszczadzkie łąki, gdzie najwięcej turystów rozpoczyna swoją przygodę rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.

Wetlina – atrakcje

Na terenach Wetliny znajdowała się również największa cerkiew w Karpatach (5 kopuł na planie krzyża). Dziś na jej miejscu położony jest Kościół rzymskokatolicki.
Wetlina może pochwalić się naprawdę dużą ilością wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, noclegów oraz lokali gastronomicznych czy barów.
Wetlina jest jednym z najlepszych miejsc w Bieszczadach, z którego możemy wyruszyć w góry.
W sezonie turystycznym odbywają się cyklicznie przeróżne imprezy. Od 2003 roku w każde wakacje odbywa tu się Festiwal „Jazz w Starym Siole”, a od 2007 roku odbywa się festiwal muzyki reggae.Wioska jest również siedzibą „Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic”, znajdziemy tu również dom wypoczynkowy PTTK, hotel czy też Schronisko młodzieżowe.
W okolicy przebiega wiele zróżnicowanych szlaków, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Icon label
25 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *