Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Wodospad nad rzeką Olszanka

Wodospad nad rzeką Olszanka

Spis treści

Wodospady to miejsca, które zawsze przyciągały swoim urokiem turystów. Wodospad nad rzeką Olszanka w miejscowości Uherce Mineralne to najszersza kaskada występująca na terenie Bieszczad. 

Wodospad nad rzeką Olszanka

Na miejsce prowadzi nas nieoznakowana ścieżka zaczynająca się spod dawnej szkoły. Próg rzeczny był  w tym miejscu większy jednak w roku 1980, jego rozmiary zmniejszyły się ze względu na powódź. Olszanka to rzeka występująca w Górach Sanocko-Turczańskich. Powstaje z połączenia Wańkówki i Starego Potoku, znajdujących się w wiosce Olszanica. Wodospad ukształtował na ławicy piaskowca obok małego osuwiska z odsłoną fliszu karpackiego. Szerokość uskoku wodospadu wynosi około 38 metrów, natomiast wysokość wynosi około ponad 2,5 metra. W niżej partii występuję tzw. „kociołek erozyjny”, czyli najgłębsze miejsce. Teren wokół, jak i same kaskady zostały uznane w roku 2002 za pomnik przyrody nieożywionej.

Naprzeciw skarpy znajdziemy dziką plażę, która w sezonie przyciąga wielu turystów szukających odpoczynku w towarzystwie natury i dźwięku wodospadu. Poziom wody w większości jestem tam płytki, natomiast obydwa brzegi są wyłożone kamykiem

Wodospad nad Olszanką — jak dojechać?

Najłatwiej możemy się tutaj dostać podążając trasą ekomuzeum „W krainie bobrów” która obejmuje miejscowości: Uherce Mineralne, Orelec, Zwierzyń i Myczkowice.

Możemy również dostać się tam samochodem praktycznie pod samą kaskadę, jadąc drogą szutrową.

Wodospad nad Olszanką - mapa
Wodospad nad Olszanką
Icon label
248 Wyświetleń

1 Comment

  1. LOL
    2022-11-09 @ 15:57

    super

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *