Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Solina

Solina

Spis treści

Solina

miejscowość znajdująca się na terenie województwa podkarpackiego (dawne województwo krośnieńskie), należy do powiatu Leskiego, gmina Solina. Nazwa miejscowości możemy zawdzięczać prawdopodobnie lokalnemu wydobyciu soli które w tych okolicach miało miejsce już w czasach wczesnego średniowiecza w okolicach V-IX wieku. Liczba mieszkańców w miejscowości szacowana jest obecnie na około 450 osób.

Solina zlokalizowana jest w odległości około 30 kilometrów od Sanoka, natomiast z  Warszawy na miejsce mamy do przebycia około 400 kilometrów.

Solina mapa

Początki historii Soliny

Pierwsze wzmianki na temat Soliny datowane są na 1426 rok według zapisków zachowanych w szlacheckich dokumentacjach, włodarzami tych okolic w tamtych czasach był ród magnacki „Kmitowie” na prawie wołoskim. Wieś usytuowana po obydwu stronach Sanu łączącego się z Solinką. Miejscowość i okoliczne tereny przez wiele lat nie zmieniały się zbytnio,czas upływał tutaj wolniej, lokalni mieszkańcy cieszyli się powolnym i spokojnym rytmem życia, oddając się przy tym pracy. Okoliczne tereny zamieszkiwali Bojkowie, czyli rdzenni przedstawiciele Bieszczad. Ówcześni mieszkańcy byli silnie przywiązani do tradycji lokalnych i religijnych, ich byt zazwyczaj bywał skromny, opierał się na pracy na roli, wypasaniu bydła i kultywowaniu własnych tradycji religijno–kulturowych.

Solina dziś

Dzisiejsze walory widokowe terenów wokół samej Soliny czy Jeziora Solińskiego tworzą klimat jedyny w swoim rodzaju na terenie Polski. Ogromne wymiary zbiornika połączone z Bieszczadzką fauną ukazują piękno tego miejsca.
Solina jest dziś jednym z najpopularniejszych ośrodków wczasowych na terenie Bieszczad, bez wątpienia dla wielu turystów jest to nieodzowny punkt podczas weekendowego wyjazdu.

Solina żegluga

Zapora nad Zalewem Solińskim

Będąc w okolicy koniecznie warto odwiedzić Solińską Zaporę Wodną, największą tego typu konstrukcję w Polsce. Zaporę możemy zwiedzić z przewodnikiem, samemu lub w grupie.

Jezioro Solińskie – Jest to bezwątpienie wyjątkowe miejsce dla fanów takich dyscyplin sportu wodnego jak np. żeglarstwo. Dla osób mniej aktywnych do dyspozycji są rejsy statkami wzdłuż zalewu.

Solina Jezioro

Solina z racji posiadania statusu miejscowości turystycznej, ma bardzo szeroką i dobrze rozbudowaną bazę noclegową. W samej miejscowości i jej sąsiedztwie znajdziemy zarówno standardowe domki, jak i noclegi o wyższym standardzie, krótko mówiąc, każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Ponad to większość obiektów noclegowych ma w swojej ofercie zakwaterowanie wraz z wyżywieniem.

Icon label
47 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *