Skip to content
Menu
Strona główna » Blog » Elektrownia Wodna Myszkowce

Elektrownia Wodna Myszkowce

Spis treści

Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce

Przede wszystkim Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce to imponujące dzieło inżynierii znajdujące się na sztucznych zbiornikach wodnych na rzece San, położone w gminie Solina, w województwie podkarpackim. Składa się on z dwóch elektrowni: Elektrowni Solina i Elektrowni Myczkowce. Historia tego kompleksu sięga lat 20. XX wieku, kiedy to profesor K. Pomianowski opracował projekt wykorzystania pętli Sanu koło Myczkowiec. Pomimo przerw w budowie, po II wojnie światowej pomysł powrócił, a w 1956 roku rozpoczęto ponownie prace budowlane.

Elektrownia Wodna Myczkowce została oddana do użytku w 1961 roku, a Elektrownię Solina w 1968 roku. Obecnie obiekt ten oraz zbiorniki wodne są własnością spółki PGE Energia Odnawialna S.A. W latach 2000–2003 przeprowadzono znaczną modernizację, zwiększając moc elektrowni oraz dokonując licznych ulepszeń, takich jak wymiana wirników turbin czy modernizacja generatorów. W 2015 roku na ścianie tamy w Solinie wykonano mural przedstawiający zwierzęta i roślinność Bieszczadów, co dodatkowo uatrakcyjniło teren wokół elektrowni. Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce stanowi nie tylko ważne źródło energii elektrycznej, ale również atrakcyjny punkt widokowy dla turystów odwiedzających Bieszczady. Oferuje on możliwość podziwiania imponującej infrastruktury inżynieryjnej w malowniczym otoczeniu górskiej przyrody.

Elektrownia Solina

Elektrownia Solina to kompleks elektrowni szczytowo-pompowej, której głównym zadaniem jest utrzymywanie równowagi w mocy w systemie elektroenergetycznym kraju. Kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta, elektrownia generuje prąd, a w okresach nadmiaru mocy wykorzystuje nadwyżki do pompowania wody z niższego zbiornika do wyżej położonego. W nocy, gdy zużycie energii jest mniejsze, woda jest przepompowywana z powrotem na górę, do zbiornika Zalewu Solińskiego.

W miejscowości Solina Elektrownia wykorzystuje również dwie z turbin, zwanych maszynami rewersyjnymi, które mogą działać zarówno jako generatory energii, jak i pompy. Natomiast woda, która dopływa do zapory w Myczkowcach, jest kierowana do 700-metrowej sztolni w górze Grodzisko. Na końcu sztolni energia wody jest przetwarzana w elektrowni Myczkowce. Elektrownia Wodna Solina pracuje przez całą dobę, niezależnie od pory dnia, i nie ma możliwości zwrotnego pompowania wody.

Jak działa elektrownia na Solinie?

Wiele osób zastanawia się jak działa elektrownia na Solinie. Elektrownia na Solinie działa na zasadzie magazynowania energii poprzez gromadzenie wody w górnym zbiorniku. Ten zbiornik jest zasilany przez wodę płynącą z rzeki San. Gdy energia elektryczna jest potrzebna, woda zostaje zwolniona ze zbiornika, przepływając przez turbiny elektrowni. W ten sposób energia mechaniczna wody zamienia się na energię elektryczną.

Głównym elementem, który umożliwia działanie elektrowni na Solinie, jest imponująca betonowa zapora wodna o wysokości 82 metrów. Ta monumentalna budowla spiętrza wody Sanu do wysokości 60 metrów, tworząc zbiornik wodny, który jest wykorzystywany przez elektrownię do produkcji energii elektrycznej. Funkcjonowanie elektrowni jest zatem oparte na cyklu naprzemiennym: gromadzeniu wody w górnym zbiorniku w okresach nadmiaru energii oraz uwalnianiu jej, aby napędzała turbiny i generowała prąd, gdy jest potrzebny.

Ile trwa zwiedzanie elektrowni w Solinie?

Dotyczące miejsca Elektrownia Solina zwiedzanie dla grup zorganizowanych rozpoczyna się od zgłoszenia się kierownika grupy do budynku Centrum Energii Odnawialnej. Warto zrobić to około 30 minut przed planowaną godziną zwiedzania, jednak nie później niż 15 minut przed. Jest to konieczne celem dopełnienia niezbędnych formalności. Bilety zakupione na zwiedzanie nie podlegają zwrotowi.

Podczas zwiedzania wszyscy uczestnicy wycieczki muszą nosić kaski ochronne, które zostaną wypożyczone w cenie biletu. To środek bezpieczeństwa konieczny do przemieszczania się po terenie elektrowni wodnej Solina. Całkowity czas trwania zwiedzania wynosi zazwyczaj od 60 do 70 minut, podczas których grupa ma okazję poznać tajniki funkcjonowania tej imponującej elektrowni.

Elektrownia Wodna Myczkowce 

Elektrownia Solina Myczkowce to kluczowy element drugiego stopnia kaskady Sanu, która obejmuje system energetyczny regionu. Jej działanie opiera się na wykorzystywaniu przepływów wody generowanych przez pracę Elektrowni Wodnej Solina, działającej w trybie ciągłym. Ta imponująca konstrukcja, będąca częścią kompleksu elektrowni wodnych na Sanie, funkcjonuje jako obiekt przepływowo-wyrównawczy. Wyposażona jest w dwa turbozespoły z turbinami typu Kaplana, które w sumie generują imponującą moc 8,3 MW.

Budynek elektrowni został umiejscowiony na końcu sztolni w miejscowości Zwierzyń, co pozwala na efektywne wykorzystanie potencjału energetycznego płynącej wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu elektrownia odgrywa istotną rolę w produkcji energii elektrycznej, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju regionu oraz zapewnienia niezawodności dostaw energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Icon label
34 Wyświetleń