Skip to content
Menu
Strona główna » Blog » Lutek Pińczuk

Lutek Pińczuk

Spis treści

Kim jest Lutek Pińczuk?

Lutek Pińczuk to legenda Bieszczadów, znany przede wszystkim jako miłośnik gór, ratownik i Honorowy Członek GOPR. Przez dziesięciolecia był obiektem pieśni i opowieści. Jego postać upamiętniona została w popularnej piosence z refrenem 'Mam konia z grzywą rozwianą, z podkowy trysnęła skra…!’. Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę frazę ’Lutek Pińczuk wiek’. A więc był on urodzony 21 listopada 1938 roku w Kunowej. Lutek Pińczuk miał polskie korzenie, choć spędził część swojego dzieciństwa za granicą, w Bośni i Hercegowinie. W 1946 roku wrócił z rodziną do Polski i osiedlił się na Dolnym Śląsku. Już jako młody człowiek odkrył Bieszczady, które stały się jego pasją i miejscem, do którego zawsze chętnie wracał.

Przez lata Lutek Pińczuk angażował się w różnorodne zajęcia. Od zbierania jagód i runa leśnego po wyrąb drewna i wypalanie węgla w mielerzach. Jednak to jego rola jako gospodarza kempingu PTTK w Ustrzykach Górnych i schroniska na Połoninie Wetlińskiej przyniosła mu największą sławę. Chatka Puchatka, najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, było miejscem, które sam rozbudowywał i modernizował. Przeprowadzał remonty, rozbudowywał infrastrukturę i dbał o wygodę i bezpieczeństwo wędrowców. Lutek Pińczuk był także aktywnym ratownikiem GOPR, biorąc udział w 139 wyprawach ratunkowych od 1966 roku. Za swoją służbę otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jego poświęcenie i oddanie sprawiały, że był szanowany zarówno przez lokalną społeczność, jak i przez turystów, którzy odwiedzali Bieszczady.

Podczas swojej pracy jako gospodarz schroniska, Lutek Pińczuk używał różnych środków transportu, począwszy od koni, a skończywszy na kultowych GAZ-ach. Materiały budowlane, wodę i żywność woził osobiście, dbając o to, aby schronisko zawsze było gotowe na przyjęcie gości. Czy Lutek Pińczuk nie żyje? Lutek Pińczuk zmarł w 2020 roku. Pozostawił po sobie nie tylko wspomnienia i legendę, ale także trwałe ślady w historii Bieszczadów oraz w sercach tych, którzy mieli przyjemność poznać jego gościnność i oddanie górskiej służbie. Jego postać pozostanie niezapomniana w historii tych gór.

Lutek Pińczuk życiorys

Lutek Pińczuk urodził się w 1938 roku w Jugosławii, gdzie jego pradziadek znalazł schronienie po ucieczce z wywózki na Sybir. Po zajęciu Bośni i Hercegowiny przez Austro-Węgry rodzina pradziadka została jednymi z polskich osadników na tych ziemiach. Lutek narodził się w Kunowie, jednak wkrótce wrócił z rodziną do Polski, osiedlając się na Dolnym Śląsku. Ojciec Lutka służył w wojsku. Sam Lutek jako młody chłopak wyruszył na Górny Śląsk, aby odpracować służbę wojskową w kopalni węgla. Jednak jego serce zawsze należało do Bieszczadów, które odkrył jako młody człowiek w 1959 roku, i do których zawsze powracał.

Początkowo pracował jako zbieracz runa leśnego. Potem także jako gospodarz kempingu PTTK w Ustrzykach Górnych i schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Jego życie w Bieszczadach było pełne przygód i fascynujących przeżyć. Lutek Pińczuk był także aktywnym ratownikiem GOPR, biorąc udział w licznych akcjach ratunkowych. Przez lata angażował się w różnorodne zajęcia, od zbierania jagód po górniczą pracę na Górnym Śląsku. Jego historia to historia człowieka, który znalazł swoje powołanie w Bieszczadach. Spełnił tam swoje marzenia i pozostał na zawsze związany z tymi górami. Jego oddanie, pasja i poświęcenie sprawiły, że stał się niezapomnianą postacią w historii Bieszczadów. Stał się niezapomniany również w sercach tych, którzy mieli przyjemność poznać jego gościnność i oddanie górskiej służbie. Jego życie to historia prawdziwego bieszczadzkiego górala, który kochał te góry ponad wszystko.

Noclegi Lutek Pińczuk

Niestety, noclegi prowadzone przez Lutka Pińczuka zostały zamknięte na stałe. Noclegi Lutek Pińczuk przez wiele lat stanowiły one ważny punkt na mapie Bieszczadów. Zapewniały schronienie i ciepłe przyjęcie dla turystów oraz wędrowców odwiedzających te góry. Chatka Puchatka, najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, przez lata była miejscem, gdzie podróżni mogli odpocząć. Mogli też cieszyć się niezwykłą atmosferą bieszczadzkich szczytów. Lutek Pińczuk, będąc gospodarzem schroniska, dbał o komfort i bezpieczeństwo gości, oferując im prosty, ale serdeczny nocleg w otoczeniu przyrody.

Jego schronisko było również miejscem spotkań, gdzie podróżnicy dzielili się swoimi historiami i doświadczeniami z wędrówek po Bieszczadach. Lutek, znany z gościnności i troski o swoich gości, zapewniał im nie tylko dach nad głową. Zapewniał również ciepłą strawę i przyjazną atmosferę. Choć noclegi prowadzone przez Lutka Pińczuka już nie są dostępne, to wspomnienie o jego schronisku pozostaje ważnym elementem historii i kultury Bieszczadów. Dla wielu turystów i miłośników tych gór Chatka Puchatka była nie tylko miejscem do spania. Była także symbolem serdeczności i gościnności, którym Lutek Pińczuk zasłynął na przestrzeni lat.

Lutek Pińczyk książka 

Opowieść o Lutku Pińczuku, legendarnym bieszczadniku, który przybył w Bieszczady w latach 60. XX wieku i już tam pozostał, stała się inspiracją do napisania książki. Pozwalała ona odkryć niezwykłą historię tego niezwykłego człowieka i fascynujących Bieszczadów. Z głównym bohaterem Lutek Pińczuk książka to nie tylko relacja z życia Lutka Pińczuka. To także opowieść o transformacji samego regionu na przestrzeni ostatnich 60 lat. W dziele tym czytelnik może poznać historię życia i działalności Lutka Pińczuka. Jego przygody, pasję oraz oddanie Bieszczadom, które stały się jego domem na zawsze. Książka ukazuje także jego wkład w rozwój turystyki górskiej oraz ratownictwa w Bieszczadach.

Jest to również opowieść o samej krainie Bieszczadów. O jej pięknie, dzikości, ale i o zmianach, jakie zaszły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Autorzy książki starają się ukazać nie tylko urok tych gór. Starali się ukazać również ich specyfikę oraz znaczenie dla wielu pokoleń turystów i mieszkańców. Książka „Opowieść o Lutku Pińczuku” to zatem niezwykła podróż przez historię Bieszczadów. Jest to także portret człowieka, który stał się ich nieodłączną częścią. Dla miłośników tych gór oraz dla wszystkich zainteresowanych historią regionu i jego mieszkańców ta lektura stanowi niezwykłe źródło wiedzy. Jest to również wspaniała inspiracja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Icon label
53 Wyświetleń