Tarnica Informację
Osoby chętne spędzić wolny czas w sposób aktywny, ale jednocześnie wypocząć na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach polskich Bieszczad, zdecydowanie powinny skorzystać z atrakcji, jakie dają polskie góry. Osoby nastawiające się na piesze, górskie wędrówki w szczególności powinny się przyjrzeć szlakom prowadzącym na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów.
Tarnica jest szczytem położonym na najwyższej wysokości w całym Bieszczadzkim paśmie. Szczyt znajduje się na wysokości 1346 metrów nad poziomem morza. Tarnica znajduje się w województwie podkarpacki, wznosząc się na krańcu pasm połonin. Najwyższy szczyt Bieszczad charakteryzuje się osobliwą sylwetką. Przełęcz Goprowska dzieli go od sąsiedniego masywu Krzemienia,zaś z Szerokim Wierchem łączy się charakterystyczną, ostro wciętą w grzbiet przełęczą o wysokości 1286 metrów.
Po południowej stronie góry znajduje się skalna ściana, a poniżej rozciągają się wielkie pola kamiennego rumoszu. W 1987 roku na szczycie postawiony został siedmiometrowy krzyż, upamiętniający zdobycie szczytu przez Karola Wojtyłę.
Wiosną 2000 roku, krzyż został złamany, przez co postawiono nowy, ponad 8-metrowy krzyż poświęcony przez Adama Dyczkowskiego. Krzyż na sam szczyt wnosili pielgrzymi, w kilku częściach.
Tarnica Widoki
Bez wątpienia Tarnica jest jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych na terenie Bieszczad, ale także całej polski. Trafiając na odpowiednią pogodę, oprócz przepięknej panoramy na najbliższe szyty w Bieszczadach, można również dostrzec Pasmo Wyhorlacko-Gutyjskie, Góry Ignis, czy chociażby Pietrosula Rodnei.
Tarnica Pogoda
Wybierając się w góry, a w szczególności na najwyższe szczyty polskich Bieszczad, warto sprawdzić aktualną pogodę oraz warunki panujące na szlaku. Tarnica pogoda aktualna znajduję się na stronie. Jednak chcąc sprawdzić pogodę długoterminową lub zobaczyć na żywo podgląd z kamer na szlak, możliwe jest skorzystanie z zewnętrznych serwisów oferujących takie usługi.
Tarnica szlak
Szlak na Tarnicę przeznaczony jest jednakowo dla osób początkujących oraz tych, którzy mają za sobą pewne doświadczenia w górskich wędrówkach. W opisywanym wyżej rejonie dostępne są zaledwie dwa szlaku pieszo turystyczne. Tarnica wejście na szlak w Ustrzykach Górnych, tam, gdzie kończy się Główny Szlak Beskidzki, zapewni wędrującym atrakcyjne widoki, maszerując połoninami Szerokiego Wierchu. Trasa ta oznaczona jest Kolorem Czerwonym. Tarnica czas wejścia opisywanym szlakiem wynosi około trzech godzin.
Możliwe jest również wejście na szlak w Haliczu, z którego na szczyt wędruję się 1 godzinę i 15 minut. Tarnica trasa dla osób chętnych jak najdłużej podziwiać przepiękne widoki oraz otaczającą przyrodę, zaczyna się w Wołosate, z którego wejście na szczyt zajmuję ponad 4 godziny ciągłego marszu.
Osoby, które zaczynają swoją przygodę, mogą wybrać trasata z Wołosatego, jednak maszerując przez Przełęcz pod Tarnicą oraz Krzemień. Trasa kończy się w Bukowym Berdzie, jednak i w tym przypadku na widoki nie można narzekać. Przebycie drogi tym szlakiem trwa około 2 godzin.
Tarnica Parking
Planując dojazd pod szlak własnym samochodem, warto wziąć pod uwagę, że pomimo licznej ilości miejsc parkingowych, w bardzo szybkim czasie zaczyna ich brakować. Warto zjawić się pod szlakiem najwcześniej jak jest to możliwe. W przypadku braku miejsc parkingowych dostępny jest parking w Hucznej przy głównej drodze, zaraz obok kościoła. Dojście z parkingu w Mucznem pod kasy biletowe zajmuję zaledwie 10 minut.