Skip to content
Menu
Strona główna » Aktualności » Nowy pomnik przyrody w Bieszczadach!

Nowy pomnik przyrody w Bieszczadach!

Spis treści

Jodła Galicja – nowy Pomnik Przyrody w Bieszczadach

Jodła Galicja to nowy pomnik przyrody w Bieszczadach, który swoim majestatem robi ogromne wrażenie. Drzewo, rosnące na terenie Nadleśnictwa Baligród, imponuje rozmiarami: ma aż 435 cm w obwodzie oraz 30 m wysokości. Zlokalizowana w leśnictwie Czarne, w oddziale 131a, Galicja jest nie tylko pomnikiem przyrody, ale również świadkiem historii. Rosnąca tuż przy szlaku na szczyt Manyłowej, jodła pomnikowa przetrwała w czasach, gdy trwały zacięte walki podczas I wojny światowej.

Dlaczego Galicja?

Choć drzewo jest już znane jako Galicja, nazwa ta pochodzi od inicjatywy Stowarzyszenia „Galicja”. Sam pomnik ma symbolicznie upamiętniać żołnierzy poległych podczas wojny, zachowując pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach.

Atrakcje i Wydarzenia w Bieszczadach

  • Ścieżka historyczno-przyrodnicza – jodła Galicja staje się ważnym punktem owej ścieżki, która prowadzi m.in. do cmentarza wojennego na szczycie góry.
  • Kierunek Manyłowa – wydarzenie organizowane corocznie przez Nadleśnictwo Baligród we współpracy ze Stowarzyszeniem Galicja.
  • Żubry w Bieszczadach – niegdyś reintrodukowane, dziś majestatycznie królują w bieszczadzkich lasach, licząc ponad siedemset osobników.

Odkryj Bieszczady z Galicją

Jodła Galicja staje się centralnym punktem przyciągającym turystów oraz miłośników historii i przyrody. Obok niej możemy lepiej zrozumieć historię I wojny światowej oraz ogrom i piękno przyrody, którą Bieszczady mają do zaoferowania.

Icon label
40 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *