Skip to content
Menu
Strona główna » Aktualności » Ekstremalne szkolenia BiOSG i GOPR w Bieszczadach [zdjęcia]

Ekstremalne szkolenia BiOSG i GOPR w Bieszczadach [zdjęcia]

Spis treści

W jakich warunkach szkoli się BiOSG i GOPR w Bieszczadach?

W Bieszczadach od już 20 lat kontynuowane są regularne szkolenia, które stanowią wspólną platformę doskonalenia umiejętności funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Te intensywne i wymagające treningi odbywają się w skrajnie trudnych i niesprzyjających warunkach, szczególnie zimą. Ich celem jest doskonalenie umiejętności związanych z działaniami w terenie górskim oraz udzielaniem pierwszej pomocy. W dniach 22-26 stycznia br. odbyło się kolejne tygodniowe szkolenie, które skupiło się na doskonaleniu umiejętności funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówek w Wetlinie, Ustrzykach Górnych, Stuposianach oraz ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR. W trakcie tych intensywnych treningów uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje zdolności, zwłaszcza jeśli chodzi o poruszanie się na nartach skiturowych i udzielanie pierwszej pomocy.

Warto podkreślić, że zarówno Bieszczadzka Grupa GOPR, jak i funkcjonariusze Straży Granicznej (BiOSG) często współpracują podczas akcji ratunkowych w obszarze przygranicznym Bieszczadów. Ich działania obejmują poszukiwania i udzielanie pomocy zaginionym turystom oraz interwencje wobec osób, które nielegalnie przekraczają granicę. To rodzaj współpracy, który pozwala na lepszą koordynację działań w terenie górskim oraz skuteczniejsze reagowanie na sytuacje kryzysowe. Szkolenia takie stanowią ważny element przygotowania funkcjonariuszy i ratowników do pracy w wymagających warunkach Bieszczadów, co przekłada się na bezpieczeństwo turystów oraz skuteczność działań ratunkowych w tym malowniczym, ale też wymagającym regionie.

Szkolenie BiOSG i GOPR w Bieszczadach

Szkolenie BiOSG (Bieszczadzka Grupa Straży Granicznej) oraz GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) w Bieszczadach to wydarzenie, które ma już imponującą 20-letnią tradycję. Organizowane w trudnych zimowych warunkach, te intensywne treningi wymagają od funkcjonariuszy i ratowników wyjątkowych umiejętności oraz sprawności fizycznej, zwłaszcza w zakresie wykorzystania nart skiturowych i skuterów śnieżnych. W trakcie tych szkoleń narciarze skiturowi oraz operatorzy skuterów śnieżnych doskonalą swoje umiejętności, które w warunkach zimowych są niezbędne. Narty skiturowe i skutery śnieżne często stanowią podstawowe narzędzia służące do patrolowania granicy w okresie zimowym. Są nieocenione w sytuacjach, kiedy funkcjonariusze muszą szybko dotrzeć do trudno dostępnych punktów na granicy państwa.

Technika transportu na nartach, ciągniętych za skuterem śnieżnym, umożliwia szybkie przemieszczenie się w określone miejsce, gdzie dalszy patrol prowadzony jest już na samych nartach. To wymaga doskonałych umiejętności zarówno od narciarza, który musi utrzymać równowagę i kontrolować narty, jak i od kierującego skuterem, który musi zapewnić płynność i bezpieczeństwo transportu. Podczas ostatniego szkolenia w Bieszczadach, 18 strażników granicznych oraz 5 ratowników mieli okazję pod okiem doświadczonych instruktorów doskonalić swoje umiejętności przetrwania w trudnym i górskim terenie zimą. Program szkolenia obejmował także zajęcia na stoku narciarskim w Ustrzykach Dolnych, naukę nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności, treningi w warunkach nocnych oraz zasady działania w przypadku hipotermii. Wspólnie z ratownikami GOPR doskonalono umiejętności udzielania pierwszej pomocy w górach, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza w trudno dostępnych rejonach Bieszczadów. Specyfika tej granicy, położonej w górach, wymaga od strażników granicznych i ratowników GOPR-u nie tylko umiejętności związanych z bezpieczeństwem granicy, ale także wiedzy i kompetencji niezbędnych w działaniach ratunkowych i poszukiwawczych. Wspólne szkolenia stanowią więc istotny element przygotowania do pracy w wymagających warunkach górskich, co przekłada się na efektywność i skuteczność działań w obszarze Bieszczadów.

Icon label
43 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *