Skip to content
Menu
Strona główna » Aktualności » Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach

Spis treści

Od kilku dni na terenie Bieszczad, nad poziomem górnych granic lasów obowiązuje trzeci z pięciu stopniu zagrożenia lawinowego. 

Trzeci poziom zagrożenia lawinowego w Bieszczadach

W Bieszczadach mamy do czynienia z ogłoszonym 3 stopniem zagrożenia lawinowego, warunki na podróż turystyczną są bardzo utrudnione ze względu na dużą ilość zalegającego śniegu, oraz bardzo silnego wiatru który może osiągać nawet do 150 kilometrów na godzinę, co z kolei może generować takie zjawiska jak zamiecie śnieżne. Aktualnie w Bieszczadach panuje temperatura na poziomie -3. -4 stopnie mrozu.

Stopnie zagrożenia lawinowego

Trzeci stopnie, czyli „znaczny” informuje nas, że pokrywa śnieżna na wielu stokach jest związana „umiarkowanie bądź słabo”. Prawdopodobieństwo zejścia lawiny w takich warunkach jest możliwe w przypadku tzw. dużego obciążenia dodatkowego, jeśli chodzi o samoistne zejście dużych lawin to jest ono prawdopodobne i może zachodzić samoistnie.

Bieszczady zimą

Same warunki podczas 3 stopnie są niekorzystne i poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenie i posiadania dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinami. Konieczne jest zachowanie podstawowych środków bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że wyruszając w górskie szlaki, bardzo istotny jest ubiór, w sytuacjach, kiedy zimną temperatury lokalnie spadają do bardzo niskich poziomów, warto się odpowiedni wyposażyć. Takie rzeczy jak odpowiednie ubrania, telefon, powerbank to podstawy.Icon label
3 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *