Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy zlokalizowany jest na terenach południowo-wschodniej Polski, w Bieszczadach Zachodnich, najbardziej wysunięty fragment Karpat Wschodnich. Jest to największy tego typu park narodowy w polskich górach i trzeci co do wielkości na terenie kraju. Bez wątpienia jest to nierozłączny element na mapie Bieszczadzkich atrakcji.

Jak duży jest Bieszczadzki Park Narodowy?
11 procent powierzchni parku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powierzchnia Parku wynosi 29201,06 ha. Ekosystemy leśne zajmują 25019,68 ha, połoniny 1821,41 ha zaś pozostałe ekosystemy nieleśne 2115,18 ha, grunty pod wodami (rzeki i potoki) 78,01 ha, grunty zabudowane, drogi i inne – 166,77 ha.
Bieszczadzki Park Narodowy – fauna i flora
Pierwsze informacje dotyczące planów powstania parku narodowego zaczęły się pojawiać w okolicach lat 50 XX wieku. Park w swojej karierze zwiększał swoją objętość czterokrotnie, w latach: 1989, 1991, 1996 oraz 1999. Aktualne tereny w latach 44-47 XX w. były wysiedlane z ludności ukraińskich, a opuszczone tereny szybko zaczęły być przejmowane przez naturę i uczęszczane przez dzikie zwierzęta.
Na terenie parku można spotkać wiele pozostałości dawnych osadników, które wraz z biegiem lat są przejmowane przez naturę. Około 80 procent obszaru parku obejmują m.in. lasy liściaste, bukowe, występują świerki i jodły itp. W parku stwierdzono występowanie ok. 250 gatunków mchów, 1000 gatunków grzybów i 500 gatunków porostów. Około 90 procent połonin występujących na terenie parku jest objętych ścisłą ochroną, występuje tu szereg roślin niespotykanych w innych częściach kraju np. fiołek dacki.
Oprócz bogatej roślinności na terenie parku występuje również około 240 gatunków kręgowców, w tym ok. 60 gatunków ssaków. Występują tu praktycznie wszystkie krajowe gatunki dużych ssaków drapieżnych takich jak niedźwiedzie, rysie, żbiki czy też roślinożernych takich jak np. żubry.
Na terenie parku żyje ponad 140 gatunków ptaków lęgowych, najcenniejsze gatunki to m.in. orły przednie, orliki krzykliwe czy trzmielojady. Jeśli chodzi o sowy, to spotkamy tutaj wiele rzadkich gatunków: puszczyki uralskie, włochatki i puchacze.
Bieszczadzki Park Narodowy oferuje wiele ścieżek o charakterze historyczno-przyrodniczym, prowadzących w większości równolegle do istniejących szlaków.
Podsumowując, jest to kolejny punkt na liście atrakcji w Bieszczadach, obok którego nie powinniśmy przejść obojętnie. Piękne krajobrazy, cisza i spokój zapadną w pamięci każdemu, kto lubi odrobinę spokoju i obcowania z dziką przyrodą. Jest to świetna atrakcja zarówno dla jadących samemu, jak i również dla całych rodzin.
Bieszczadzki Park Narodowy – mapa
Bieszczadzki Park Narodowy znajduje się w południowo -wschodniej części województwa podkarpackiego. W niedalekiej odległości znajdują się miejscowości: Ustrzyki Górne, Dwernik, Brzegi Górne.
Bieszczadzki Park Narodowy – noclegi
Z racji, iż Bieszczady to teren turystyczny, a Park Narodowy jest w okolicy popularnych miejscowości turystycznych, nie powinno być problemu ze znalezieniem noclegu. Poniżej można znaleźć przykładowe noclegi w okolicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.