Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Atrakcje » Cmentarz Parafialny w Dźwiniaczu Górnym

Cmentarz Parafialny w Dźwiniaczu Górnym

Spis treści

Cmentarz w Dźwiniaczu Górnym

Jedną z Bieszczadzkich atrakcji, którą zdecydowanie warto odwiedzić jest Cmentarz w Dźwiniaczu Górnym. Cmentarz znajduje się na wzgórzu niedaleko dawnego dworu oraz cerkwi. Ważnym aspektem jest to, że obiekt jest jednym z punktów przyrodniczo-historycznej ścieżki Tarnawa Niżna – Dźwiniacz Górny.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w miejscu Dźwiniacz Górny znajdują się dwa cmentarze. Starszy z nich posiada aktualnie siedemnaście nagrobków i jest otoczony starodrzewiem. Drugi cmentarz jest młodszy i jeszcze do niedawna był nieoznakowany, dlatego był o wiele rzadziej  odwiedzany.

Cmentarz Parafialny w Dźwiniaczu Górnym

Godnym uwagi jest fakt, że Społeczna Komisja Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej odnowiła oba cmentarze w 1990 roku. Aktualnie Stary Cmentarz w Dźwiniaczu Górnym jest w dobrym stanie. Turyści znajdą tam specjalne tablice, które opisują pobliskie wnioski, a także niektóre nagrobki. Z tego względu, że w pobliżu tego miejsca znajduje się drewniana wiata, goście mogą schronić się w czasie deszczu lub po prostu odpocząć.

Niektóre części nagrobków zachowały się oraz zostały odpowiednio zabezpieczone. Jedynym na całym cmentarzy marmurowy nagrobek jest ogrodzony kutym żelaznym płotkiem. Znajduje się tam również nagrobek, który ma formę dużego kamienia. Z tego względu, że jest na nim umieszczony kuty żelazny krzyż, turyści naprawdę mają co podziwiać.

Cmentarze w Dźwiniaczu Górnym

Wieś, jaką był Dźwiniacz Górny istniała do 1946 roku. Niestety mieszkańcy zostali wysiedleni do ZSRR. Aktualnie teren należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dźwiniacz jest nazywany nieistniejącą wioską, która posiada wyłącznie szlak i zarośnięte piwniczki. Turyści odwiedzają chętnie to miejsce, w szczególności ci najbardziej zainteresowani historią. Bieszczady to miejsce pełne ciekawych atrakcji, które z pewnością zachwycą każdego. Zarówno latem, jak i zimą nie ma tam miejsca na nudę. Górski klimat oraz powietrze sprawiają, że ludzie chętnie wracają tam ponownie.

Icon label
30 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *