Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Cudowne źródełko i kapliczka w Radoszycach

Cudowne źródełko i kapliczka w Radoszycach

Spis treści

Cudowne Źródełko w Radoszycach

Powstała ona w 1999 roku w pobliżu miejsca nieistniejącej, przydrożnej, murowanej kapliczki pod wezwaniem „Udekorowania Drogocennym Pasem Najświętszej Bogurodzicy”, wybudowanej przed 1878 rokiem dzięki staraniom proboszcza lokalnej parafii greckokatolickiej w Komańczy dziękując w ten sposób za cudowne uzdrowienie chorej córki.

Kapliczka w Radoszycach

kapliczka w Radoszycach

Legenda Cudownego Źródełka w Radoszycach

Według lokalnej legendy właśnie w tym miejscu, u zbiegu dwóch leśnych strumyków do potoku Barbura prawie 140 lat temu, będąc u kresu wytrzymałości dotknięta ciężką chorobą dziewczyna, kilku tygodniach błądzenia po bieszczadzkich lasach, była świadkiem cudu objawienia Matki Boskiej i uzdrowienia z wszelakich chorób, po obmyciu się wodą ze źródełka.

kapliczka w Radoszycach tablica informacyjna

Po tym wydarzeniach źródełko w Radoszycach zaczęło uchodzić za cudowne, a woda z niego słynęła z boskich właściwości. Po kolejnych świadectwach uzdrowień zaczęły odbywać się tu uroczystości pielgrzymkowo-odpustowe. Dopiero w roku 1999 z inicjatywy księdza mitrata Jana Pipki proboszcza parafii greckokatolickiej w Komańczy i Jana Krysyny społecznika wsi Radoszyce, ocembrowano źródełko i odbudowano kapliczkę.

Nieopodal źródełka znajduje się kapliczka pod wezwaniem Ofiarowania Matki Bożej. Tuż obok przebiega transgraniczny szlak rowerowy Komańcza – Medzilaborce.

Icon label
44 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *