Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Jezioro Solińskie Bieszczady

Jezioro Solińskie Bieszczady

Spis treści

Jezioro Solińskie Bieszczady

Jedną z największych Bieszczadzkich atrakcji turystycznych mieszczących się w ścisłej czołówce jest bez wątpienia Jezioro Solińskie. Jezioro jest nazywane potocznie „Bieszczadzkim Morzem”. Przez cały rok zjeżdżają się tutaj turyści z całej Polski na wypoczynek i odrobinę relaksu pośród Bieszczadzkich krajobrazów, ciszy i spokoju. Jezioro powstało poprzez spiętrzenie się wód Sanu i Solinki, które to znowu było spowodowane wybudowaniem Zapory i jednocześnie elektrowni wodnej Solina/Myczkowce. Ogromna betonowa zapora powstała w roku 1968 roku, więcej na jej temat przeczytasz.

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie posiada powierzchnię około 2200 hektarów, natomiast linia brzegu wynosi aż 166 kilometrów, natomiast pojemność wynosi potężne 472 miliony m3 wody. 

Jezioro Solińskie w Bieszczadach

Jezioro Solińskie Atrakcje

Bieszczadzkie morze stało się jednym z najbardziej popularnych punktów turystyczno-rekreacyjnych na mapie Bieszczadzkich atrakcji. Latem przyjeżdża tutaj ogromna ilość fanów wypoczynku nad wodą, sportów wodnych, żeglarstwa. Okolice jeziora są również wspaniałymi terenami dla wędkarzy. Oprócz żaglówek możemy się również natknąć na strzeżone kąpieliska, specjalnie statki pływające Jezioro, wypływające z Polańczyka i Soliny. Żaglówki, statki, kajaki itp. to codzienne widoki w szczycie sezonu nad Jeziorem.

Atrakcje w Jezioro Solińskie

W okolicy znajdziemy wiele ciekawych zabytków oraz atrakcji turystycznych. Możemy spędzać aktywnie czas zarówno nad wodą, jak i zwiedzając okoliczne atrakcje i lokalne ciekawostki. Baza noclegowa w tej okolicy jest bardzo dobrze rozbudowana, na pewno znajdziemy tutaj nocleg na każdą kieszeń i o każdej porze roku. W okolicy mamy zarówno standardowe domki kempingowe, jak i hotele, ośrodki o podwyższonym standardzie, pensjonaty itp. 

Będąc w Solinie nieodłącznym punktem na liście zwiedzania, jest wybranie się na spacer przy pobliskiej zaporze. Na miejscu możemy również zwiedzić jej wnętrze, o czym jest wspomniane w artykule o Zaporze. W samej okolicy zapory w sezonie tętni tu życie turystyczne. W okolicy znajdziemy całą gamę przeróżnych sklepów z różnym asortymentem. Wokół zapory znajdują się różne stoiska z lokalnymi pamiątkami, przysmakami itp. W sezonie jest tutaj zdecydowanie głośno.

Żeglarstwo Jezioro Solina

Jezioro Solińskie, jak i jego okolice przyciągają swoim pięknem turystów przez cały roku. Zimą, gdy cała okolica jest pokryta białym krajobrazem, jest tutaj zdecydowanie mniejszy ruch. Oczekując spokojnego wypoczynku i spokoju, warto tu zaglądnąć, gdy niedźwiedzie zapadają w sen zimowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Wymagane pola są oznaczone *