Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Szczyty » Jawornik

Jawornik

Spis treści

Jawornik Bieszczady 

Jawornik to szczyt w Bieszczadach Zachodnich, osiągający wysokość 1047 metrów nad poziomem morza. Charakteryzuje się on całkowitym pokryciem leśnym, tworząc malowniczy element krajobrazu tego regionu górskiego. Geograficznie, Jawornik szczyt znajduje się na północny wschód od znanej Połoniny Wetlińskiej. Jest częścią bocznego grzbietu, który biegnie w dół od Hasiakowej Skały. Szczyt Jawornik jest wyraźnie oddzielony od najbliższych wzniesień przez dwie stosunkowo głębokie przełęcze, które znajdują się na wysokościach 874 m oraz 825 m npm. Te naturalne obniżenia w terenie tworzą wyraźne granice z Hasiakową Skałą oraz z Dwernikiem Kamieniem. Podkreśla to dodatkowo jego izolację i unikalność w krajobrazie Bieszczad.

Jawornik, mimo że nie należy do najwyższych szczytów w Bieszczadach, oferuje piękne, zalesione tereny. Są one atrakcyjne zarówno dla miłośników przyrody, jak i entuzjastów pieszych wędrówek. Jego położenie sprawia, że jest to doskonały punkt dla tych, którzy szukają spokoju oraz możliwości obcowania z naturą. Z dala od turystycznych tłumów, które często można spotkać na bardziej popularnych szlakach w Bieszczadach.

Szczyt Jawornik szlak 

Jawornik to atrakcyjny szczyt znajdujący się w Bieszczadach, którego wierzchołek sięga 1021 metrów nad poziomem morza. Jest to idealne miejsce dla osób poszukujących krótszych tras wędrówkowych. To miejsce również dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z górskimi wycieczkami. Jawornik nie jest częścią żadnej połoniny.  Sprawia to, że większość trasy prowadzi przez zaciszne, bukowe i mieszane lasy, oferując przy tym okazjonalne widoki z niewielkich polan. Dojście na szczyt Jawornika możliwe jest dzięki dwóm głównym szlakom: żółtemu i zielonemu, które rozpoczynają się w Wetlinie. Na Jawornik szlak żółty wiedzie początkowo asfaltową drogą, by po chwili skręcić w udeptaną ścieżkę prowadzącą przez łąki i lasy. Wejście tym szlakem zajmuje około dwie godziny, a zejście około godziny. Natomiast szlak zielony, zaczynający się w pobliżu miejscowego kościoła, charakteryzuje się kamienistym podłożem z miejscami wyposażonymi w stopnie. Jest przez to nieco bardziej stromy. Czas przejścia tym szlakem to około godziny i trzydzieści minut, a zejście zajmuje zaledwie 45 minut.

Podczas wędrówki szlakami na Jaworniku warto zwrócić uwagę na dobrze zachowaną przyrodę oraz liczne, choć niewielkie polany. Roztaczają się z nich malownicze widoki na okolicę. Jawornik, choć nie należy do najwyższych szczytów w Bieszczadach, oferuje wspaniałe okazje do obcowania z naturą oraz doświadczania spokoju. Jaki dają górskie lasy. Warto pamiętać, że w Polsce istnieje kilka szczytów o tej samej nazwie, dlatego przed wyruszeniem na wędrówkę należy dokładnie zweryfikować lokalizację za pomocą GPS lub map, aby uniknąć pomyłek. Zwłaszcza że Jawornik w Bieszczadach nie jest jedynym takim miejscem. Jawornik Bieszczady stanowi doskonałą propozycję dla miłośników turystyki pieszej, którzy szukają niezbyt wymagających tras w cichych, zalesionych terenach. Wspinaczka na ten szczyt nie wymaga opłat za wstęp, ponieważ nie leży on na terenie parku narodowego. Czyni go to  jeszcze bardziej dostępnym dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się urokami Bieszczad bez dodatkowych kosztów.

Jak przygotować się do wejścia na szczyt Jawornik?

Przed wyruszeniem na Jawornik warto odpowiednio się przygotować, aby w pełni cieszyć się wędrówką i uniknąć nieprzyjemności. Dobór odpowiedniego ekwipunku i sprawdzenie prognozy pogody są kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu podczas górskiej eskapady. Na wycieczkę na Jawornik należy zabrać wygodne, przystosowane do górskich warunków buty. Takie które zapewnią odpowiednią przyczepność na kamienistych i czasami śliskich ścieżkach. Ponadto zaleca się zabranie warstwowej odzieży, która pozwoli na dostosowanie się do zmieniających się warunków atmosferycznych w trakcie wędrówki. Niezbędne będzie także plecak, w którym znajdą się: woda, przekąski, mapa lub urządzenie GPS, apteczka pierwszej pomocy oraz, nakrycie głowy i krem z filtrem UV.

Icon label
291 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź ciekawe szlaki w Bieszczadach: