Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Szczyty » Mała i Wielka Rawka

Mała i Wielka Rawka

Spis treści

Rawka Bieszczady

Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas wolny oraz zainteresowanymi wędrówkami. Wypad w Bieszczady, żeby wspiąć się na szczyty: Mała i Wielka Rawka, może okazać się idealnym miejscem na spędzenie tego czasu. Mała i Wielka Rawka znajdują się w paśmie granicznym w Bieszczadach Zachodnich, na trasie można podziwiać wspaniałą panoramę Bieszczadzką, połoninę Wetlińską, Caryńską oraz grupę najwyższych szczytów Bieszczad zwanych gniazdem Tarnicy. Jest to idealny wypad na każdą porę roku, natomiast przed wyruszeniem warto zapoznać się z prognozą pogody na dany dzień. Jest to bardzo ważny element podróży, jeżeli oczywiście osoby zainteresowane takim wypadem chcą z niego wyciągnąć jak najwięcej niezapomnianych obrazów panoramy Bieszczadzkiej.

Mała i Wielka Rawka wiosną

Mała Rawka Szlak

Swoją przygodę z podjęciem wejścia na szczyt Mała Rawka można zacząć od Parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej, koszt parkingu wynosi 16 zł za samochód, jednakże z racji popularności miejsca w okresie wakacyjnym można mieć problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, warto wtedy zaopatrzyć się w alternatywne możliwości. Taką możliwością może być pozostawienie swojego pojazdu w innym miejscu oraz dojazd autobusem z przystanku Wierch Wyżniański, który kursuje bezpośrednio do samej przełęczy Wyżniańskiej. Natomiast jest on dostępny tylko w sezonie letnim tj. lipiec, sierpień. Po dostaniu się na przełęcz należy również zakupić bilet wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który kosztuje 6,50 zł. Po dokonaniu zakupu można wyruszyć na Małą Rawkę zielonym szlakiem. Po około 20 minutach wędrówki dochodzi się do Bacówki „Pod małą rawką”, gdzie w razie potrzeby można spędzić noc lub coś zjeść. Po minięciu Bacówki należy się kierować zgodnie ze szlakiem w stronę lasu. Ta część szlaku może być dla niektórych dość wymagająca, jednak po jej pokonaniu szlak jest bardziej znośny. Po kolejnych kilku minutach marszu dociera się na rozległe wzniesienie — to Mała Rawka. Po wejściu na szczyt Mała Rawka można dalej kierować się zielonym szlakiem, który kieruje do Wetliny lub kontynuować podróż po szczytach Rawka Bieszczady kierując się już dalej żółtym szlakiem prowadzącym na szczyt Wielka Rawka.

Mała Rawka

Wielka Rawka Szlak

Na Wielką Rawkę prowadzi żółty szlak, na który można wejść po pokonaniu szczytu Mała Rawka. Już stamtąd szlak przechodzi przez niewielką przełęcz, gdzie obchodzi się niewielką cześć zachodniego grzbietu Wielka Rawka i po 20 minutach osiąga się grzbiet Wielkiej Rawki. Na szczycie kończy się żółty szlak. Ze szczytu można pokierować się niebieskim, który nazywany jest granicznym, dla dodatkowych wrażeń warto nim przejść jeszcze kawałek (około 45 min), gdzie można dotrzeć na Krzemieniec. Tam zbiegają się trzy granice Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Stamtąd idealnie widoczne jest pasmo graniczne oraz Puszcza Bukowa. Przejście całej trasy przez Małą Rawkę szlakiem zielonym oraz kontynuując wędrówkę szlakiem żółtym na Wielką Rawkę, oraz jeszcze docierając na Krzemieniec tam i z powrotem zajmuje około 4.5 godziny. Łączny dystans trasy wynosi 12.5 km. 

Alternatywny szlak na Wielką Rawkę

Osoby zainteresowane bezpośrednim podejściem na Wielką Rawkę lub po prostu poddaniu się większemu wysiłkowi, mają drugą możliwość wejścia na szczyt, niebieskim szlakiem. Tutaj z można wyruszyć z centrum Ustrzyk Górnych lub podjechać na parking w Ustrzykach Górnych (Rzeczyca), koszt parkingu wynosi 20 zł, natomiast wybranie rozpoczęcia od parkingu zaoszczędza około 2 km drogi głównie po asfalcie. Jednakże jeżeli celem nie jest tylko i wyłącznie podziwianie widoków a sam wyczyn i poddanie się wyzwaniu, przejście niebieskim szlakiem z centrum Ustrzyk będzie mierzyć 6.3 km. Natomiast trasa powinna zająć około 6 godzin tam i z powrotem. 

Oprócz podanych wyżej możliwości oczywiście można połączyć oba te szlaki, takie rozwiązanie może być wyczerpujące, jednakże oferuje też wiele ciekawych wrażeń i widoków panoramy bieszczadzkiej. W takim wypadku dla osób zainteresowanych tego typu wycieczką najlepszą opcją będzie skorzystanie z autobusów i busów kierujących się do Przełęczy Wyżniańskiej, stamtąd idąc zielonym szlakiem, docierając na małą Rawkę, następnie żółtym na wielką Rawkę dalej można, zejść niebieskim szlakiem kierując się w stronę Ustrzyk Górnych, gdzie już po udanej wspinaczce można udać się na nocleg do hotelu i zakończyć swoją przygodę z – Rawki Bieszczady. 

Wielka Rawka i Przełęcz Wyżniańska

Noclegi Rawka Bieszczady

Jeżeli chodzi o możliwości noclegów dla turystów odwiedzających Rawki. Dla osób zainteresowanych podejściem na małą Rawkę zielonym szlakiem najbliżej będzie do Bacówki “Pod Małą Rawką”, znajdującej się 930 metrów n.p.m przy zielonym szlaku z Przełęczy Wyżniańskiej. Bacówka na swojej stronie informuje o tym, że turyści nocują we własnych śpiworach, natomiast za dodatkową opłatą istnieje możliwość noclegu “z pościelą” jednakże wymagane jest obuwie zmienne. Dla osób planujących wyjazd kilkudniowy nocleg należy zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. Natomiast dla wycieczkowiczów wybierających nocleg w Ustrzykach Górnych najbliższym możliwym noclegiem będzie Kremenaros, znajdującym się 5,2 km od szczytu Wielka Rawka. Obiekt posiada również wiele udogodnień takich jak pobliski bar, parking czy możliwość zabrania ze sobą zwierząt domowych oraz posiada w swojej ofercie śniadania, nawet w formie wegetariańskiej.

Rawka Bieszczady – jak się przygotować?

Co warto sprawdzić, co zabrać, jak się przygotować poniżej kilka przydatnych informacji dotyczących zaplanowania wypadu w Bieszczady na Rawki:

 • Warto pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich funduszy między innymi potrzebnych do zapłacenia za parkingi czy wejście do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
  • Opłata parkingowa na Przeł. Wyżniańskiej: 16 zł
  • Wejście do Parku Narodowego: 6.50zł
  • Opłata Parkingowa Ustrzyki Górne (Rzeczyca): 20zł
 • Należy pamiętać o odpowiednim zapasie wody oraz prowiantu, które może się szczególnie przydać przy wejściu na Małą Rawkę.
 • Przy planowaniu wyjazdu w okresie wakacyjnym może okazać się przydatna czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne oraz odpowiedni krem z filtrem przeciwsłonecznym.
 • Dodatkowo należy pamiętać o dokumentach tożsamości, gdyż mogą zdarzyć się kontrole wzdłuż granicy.
 • Podczas wymarszu pamiętać o wyłączeniu danych komórkowych, gdyż telefon może złapać Ukraińską sieć, co może się wiązać z dodatkowymi naliczeniami rachunku za telefon.
Icon label
168 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *