Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Szlaki » Wetlina-Smerek szlak

Wetlina-Smerek szlak

Spis treści

Szlak na Smerek z Wetliny

Żółty szlak prowadzący na Smerek przez Przełęcz Orłowicza to jedna z popularnych tras pieszych w Bieszczadach. Rozpoczyna się on tuż obok schronisk PTTK i PTSM w Wetlinie. Znajdują się tam budki z jedzeniem, w których turyści mogą spróbować regionalnych przekąsek. Początek szlaku to łąki z pięknym widokiem na cel wędrówki, co daje możliwość spokojnego rozruchu i rozgrzewki przed właściwym podejściem. Od tej pory trasa prowadzi przez las i wymaga wspinaczki, z drewnianymi kładkami, stopniami, korzeniami i kamieniami. Do przełęczy, która znajduje się po drodze, trzeba pokonać prawie 500 metrów przewyższenia, co może być trudne, ale są również miejsca, gdzie ścieżka jest łatwiejsza. Na szlaku z Wetliny na Smerek znajdują się też niewielkie tabliczki ścieżki edukacyjnej, co może być dodatkową atrakcją dla turystów. Na Przełęczy Orłowicza turystów dzieli już tylko około 15-20 minut od szczytu Smerka. W porównaniu ze wspinaczką ta część trasy to miły spacer z widokami. Do pokonania podróżnicy mają około 100 metrów przewyższenia, a ścieżka jest kamienista i pnie się delikatnie w górę. Na szczycie czekają na turystów ławeczki, krzyż i zasłużony odpoczynek.

Smerek trasa

Trasa na Smerek z Wetliny, mimo że oznaczona jest kolorem żółtym, to niektóre podejścia wymagają większego wysiłku fizycznego. Warto pamiętać, że nie jest to jedyna droga na Smerek, a turyści odwiedzający Bieszczady mogą wybrać również inny mniej lub bardziej zaawansowany szlak. Omówiony szlak na Smerek z Wetliny z całą pewnością zapewni niezapomniane widoki oraz dużo ciekawych podejśc górskich.

Ile idzie się z Wetliny na Smerek?

Długość trasy z Wetliny na Smerek wynosi nieco ponad 4 kilometry, a czas potrzebny na jej pokonanie zależy od wielu czynników, takich jak kondycja, tempo marszu czy również warunki pogodowe. Warto wiedzieć, że z Wetliny na Smerek, trzeba się przygotować na ponadgodzinną wędrówkę. Szlak prowadzi przez lasy, łąki i wychodnie skalne, a wiele fragmentów trasy charakteryzuje się stromym nachyleniem. Z tego powodu konieczna jest dobra kondycja fizyczna oraz odpowiednie obuwie. Należy pamiętać, że czas przejścia szlaku może być zróżnicowany w zależności od indywidualnych możliwości i predyspozycji turystów. Ci, którzy lubią szybkie tempo i są w dobrej formie, mogą pokonać trasę w czasie nieco krótszym niż godzina. Mniej doświadczeni podróżnicy lub ci, którzy mają gorszą kondycję mogą potrzebować na to nawet kilka godzin. Nie bez znaczenia jest również indywidualne podejście do wędrówki. Osoby, które cenią sobie spokojną i relaksującą wędrówkę, mogą potrzebować więcej czasu na przemieszczenie się na szlaku. Inni natomiast będą chcieli pokonać trasę jak najszybciej, aby mieć więcej czasu na podziwianie widoków z samego szczytu Smerka.

Wetlina – Smerek mapa 

Popularne szlaki w Bieszczadach:

Icon label
2 021 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *