Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Szlaki » Połonina Wetlińska – Smerek

Połonina Wetlińska – Smerek

Spis treści

Szlak przez Połoninę Wetlińską na Smerek 

Należy zaznaczyć, że wiodący przez Połoninę Wetlińską na Smerek szlak jest jedną z piękniejszych tras w Bieszczadach.  Warto rozpocząć wyprawę przy czerwonym szlaku. Po przekroczeniu mostu na rzece Wetlinka i uiszczeniu opłaty w kasie BdPN, można zostawić samochód na przestronnym, nieutwardzonym parkingu. Szlak prowadzi początkowo drogą szutrową, a następnie w prawo, skąd turystom pozostaje około 2 godziny marszu na szczyt Smerka. W pierwszym etapie wędrówki, odcinek nie oferuje zbyt wielu atrakcji widokowych, jednak spacer pośród wysokich bukowych drzew, szczególnie w ciepłe dni, stanowi miłą odskocznię od miejskiego zgiełku. Po godzinie wędrówki dociera się do tablic informacyjnych Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz ścieżki przyrodniczej „Suche Rzeki – Smerek”.

Na trasie pojawiają się drewniane wiaty, idealne na krótki odpoczynek. Pojawiają się też niewielkie wychodnie skalne i źródełko przy szlaku. Zbliżając się do szczytu, turystom udostępnione są piękne widoki na okolicę, a nad poziomem lasu widać już połoniny. Szlak staje się coraz bardziej stromy, ale wspinaczka na szczyt Smerka z pewnością zrekompensuje trudy. Z wierzchołka szczytu rozpościerają się przepiękne panoramy Bieszczad, w tym Połoniny Wetlińskiej, Wielkiej Rawki, Wysokiego Działu, Pasma Wołosania i Chryszczatej, a także miejscowości Wetlina i Smerek. Stosunkowo stroma ścieżka prowadzi turystów na szczyt Smerka z dwoma wierzchołkami, które mają formę dwóch równoległych grzęd skalnych. Udostępniony dla turystów jest niższy wierzchołek, a dla zdobycia szczytu warto zrobić dłuższy odpoczynek, ponieważ jest to jeden z najlepszych punktów widokowych na trasie.

Czy trasa na Smerek z Połoniny Wetlińskiej jest trudna?

Trasa przez Połoninę Wetlińską na Smerek to jedna z bardziej popularnych tras w Bieszczadach. Wiele osób zastanawia się jednak, czy jest to trudna trasa. Z pewnością nie jest to najłatwiejsza wędrówka. Szlak jest dobrze oznakowany i nie ma większych trudności w nawigacji. Wraz ze zbliżaniem się do szczytu, trasa zaczyna stawać się bardziej wymagająca. Szlak wiedzie coraz stromiej i trzeba przejść jeszcze kilka kilometrów w górę, by dotrzeć na szczyt. W miarę wspinaczki pojawiają się niewielkie wychodnie skalne i źródełka. Przejście szlaku na Smerek przez Połoninę Wetlińską wymaga pewnego wysiłku, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca. Warto zabrać ze sobą wodę i coś do jedzenia oraz odpowiednią odzież i obuwie, aby dobrze przygotować się do wędrówki.

Połonina Wetlińska – Smerek mapa 

Popularne szlaki w Bieszczadach:

Icon label
450 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *