Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Wodospad okresowy w Komańczy

Wodospad okresowy w Komańczy

Spis treści

Wodospad okresowy w Komańczy

Wybierając się w Bieszczady, można znakomicie wypocząć wśród otaczającej z każdej strony, przepięknej przyrody. Osoby chętne spędzić czas w tym miejscu nieco bardziej aktywnie, na pewno znajdą tu coś dla siebie. Możliwe jest wybranie się w pieszą wędrówkę, skorzystanie w gorętszy dzień z Jeziora Solińskiego lub właśnie odwiedzenie jakiegoś zabytkowo turystycznego miejsca.

Świetnym wyborem może być wodospad okresowy w Komańczy. Umiejscowiony jest on na terenie dawnego Kamieniołomu, który funkcjonował prawie do końca XX wieku. Droga znajdująca się na przy Kamieniołomie zostawała wyłączana z ruchu podczas wybuchów, a każdy wybuch zostawał poprzedzony sygnałami dźwiękowymi. W dawnych czasach na miejscu aktualnego znaku końca drogi stał szlaban wjazdowy na teren kopalni.

Wodospad w Komańczy teren i przyroda

Kamieniołom jest wcięty w zbocze góry Szczob, po stronie stoku nazywanego w tamtych rejonach Kiczurka. Aby dojść do niego, trzeba pokonać drewniany mostek, umiejscowiony nad potokiem Osławica oraz nieopodal znajdującego się mostu kolejowego.

Kopalnia Stokowa jest dość rozległym terenem, a wszystkie pozostałości i ubytki w zboczu góry dość ciekawym widokiem. Teren kamieniołomu jest bogaty w roślinność oraz różnego gatunku zwierzęta. Miejsce to jest idealne, aby móc poobserwować płazy i gady tam występujące. Dominującym gatunkiem jest tutaj jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec zwyczajny, zaskroniec, kumak górski, czy żmija zygzakowata.

Około pośrodku kopalni, z jednej ze ścian spływa potoczek. Powstały tu wodospad, jest uważany, jako jeden z najwyższych w całym rejonie. Woda spływa z wysokości 15 metrów, tworząc przy tym dwa bliźniacze wodospady. Sama nazwa 'okresowy’ wzięła się z tego, iż czym mniej czasu minęło od ostatnich opadów, jest on efektowniejszy. W gorące lato trzeba liczyć się z tym, że potrafi on całkowicie zaniknąć. Najlepszą porą na jego zwiedzanie jest pora jesienna, gdy śnieg zaczyna topnieć, a wilgotność jest na bardzo wysokim poziomie.

Pozostałości po Kamieniołomie

Udając się na szczyt góry, można zaobserwować zdewastowane już resztki pasieki oraz zabudowań zakładu pracy. Aby się tam dostać, możliwe jest korzystanie z leśnej drogi, znajdującą się po lewej stronie kamieniołomu. Aby zejść ze szczytu, możliwe jest skorzystanie z nieco łagodniejszego zejścia, warto wybrać tę drogę szczególnie w wilgotne dni. Na terenie całego kamieniołomu, warto zachowywać szczególną ostrożność przez cały czas, gdyż miejsce to nie zostało w żaden sposób zabezpieczone, a więc o wypadek nietrudno.

W Komańczy znajduję się jeszcze jeden wart uwagi wodospad, o którym można szerzej poczytać, odwiedzając stronę. Znajdują się tam najważniejsze informacje dotyczące tego miejsca oraz wskazówki jak dojechać.

Wodospad w Komańczy dojazd

Aby dojechać do okresowego Wodospadu, należy najpierw kierować się do miejscowości Komańcza, z której należy obrać trasę na Rzepedź. Już przy samym wyjeździe z Komańczy znajduje się dawny Kamieniołom. Jest on umiejscowiony po lewej stronie drogi, chwile przed ostrym zakrętem.

Icon label
9 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *