Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Wodospad Szepit na potoku Hylaty

Wodospad Szepit na potoku Hylaty

Spis treści

Wodospad Szepit na potoku Hylaty

Odpoczynek w Bieszczadach jest jednym z najlepszych pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Miejsce bajeczne z przepięknymi widokami oraz niezapomnianymi atrakcjami turystycznymi. Aby spędzić w pełni czas w Bieszczadach, można zastanowić się nad pomysłami dotyczącymi atrakcji turystycznych. Taki atrakcji tu nie brakuję, a jedną z nich może być urokliwy Wodospad Szepit.

Wodospad położony jest niedaleko małej wsi Zatwarnica. Jest on największym wodospadem w Bieszczadach. W tym paśmie, pomimo że nie ma wiele wodospadów, to Szepit jest jedną z najciekawszych osobliwości przyrodniczych.

Szepit jako najwyższy wodospad Bieszczad

Wodospad Szepit jeszcze do niedawna nie był przystosowany to turystycznych odwiedzin, jednak trasy do niego prowadzące zostały odrestaurowane. Woda spływa z wysokości 8 metrów, co czyni go najwyższym bieszczadzkim wodospadem, którego dźwięk można usłyszeć z proniema kilkudziesięciu metrów.

Wybierając się na wodospad ścieżkami turystycznymi, zauważyć można co kilkadziesiąt metrów ustawione na poboczu ławeczki oraz stoły, przy których można odpocząć oraz zjeść. Sam punkt widokowy przy wodospadzie zawsze uważany był za niebezpieczne miejsce, jednak władze postanowiły postawić metalowe barierki, chroniące przed upadkiem z wysokości. Będąc w tym miejscu, warto skorzystać z platformy widokowej, z której wzrok sięga wszystkich kaskad wodospadu. Dostać się na platformę można poprzez schodki. Sama droga do tego miejsca nie jest trudna, a widoki na niej wprawiają w zachwyt.

Jak dojść do wodospadu Szepit?

Sama trasa do wodospadu nie jest skomplikowana. Warto przede wszystkim pamiętać o odpowiednim obuwiu w wilgotne dni, gdyż po całej trasie będzie znajdować się błoto. Najszybszą trasą do wodospadu będzie wyruszenie z Zatwarnicy ścieżką historyczno przyrodniczą, która oznaczone jest zielonym kolorem. Długość trasy to 20 lub 40 minut, w zależności, z którego dokładnie punktu się wyrusza. Najszybciej będzie spod szlabanu, jednak można wyruszyć także z przystanku. Wystarczy cały czas iść po szerokiej drodze, aż po sam punkt docelowy. Dla pewności cała trasa jest oznakowana, co sprawia, że zgubienie się jest prawie niemożliwe. Do wodospadu można również dojść z Dwernika Kamienia oraz Magury.

Aby dojechać autem do Wodospadu, należy najpierw kierować się w stronę wsi Zatwarnica, z której następnie trzeba wyjechać i kierować się cały czas na północ. Po zobaczeniu z lewej strony Pomnika wystarczy przejechać jeszcze około 200 metrów, a następnie zatrzymać się przy drodze. Na miejscu nie ma żadnej zatoczki parkingowej, jednak ze względu na małą ruchliwość drogi, nie powinno być to problemem, aby zaparkować na poboczu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Wymagane pola są oznaczone *