Skip to content
Menu
Strona główna » Aktualności » Pierwsze żmije w Bieszczadach tego roku

Pierwsze żmije w Bieszczadach tego roku

Spis treści

W Bieszczadach można już spotkać pierwsze w tym roku żmije zygzakowate

W ostatnich dniach w Bieszczadach zauważalna jest wyjątkowo wiosenna pogoda. Słońce świeci mocno, a temperatury powietrza sięgają wysokich wartości. Ta ciepła aura sprawia, że przyroda regionu ożywa. Podczas spacerów i wędrówek po górach można już dostrzec pierwsze żmije zygzakowate, które są jednymi z pierwszych jadowitych węży, jakie można spotkać w Polsce. Choć do oficjalnego początku wiosny pozostaje jeszcze trochę czasu, to obecne warunki sprzyjają aktywności zwierząt i roślinności. Nadleśnictwo Cisna informuje, że żmije zygzakowate zaczynają pojawiać się na obrzeżach lasów oraz w okolicach dróg i ścieżek leśnych. Te jadowite węże, chociaż niebezpieczne, są integralną częścią bieszczadzkiego ekosystemu. Ich obecność świadczy o rozpoczęciu sezonu wiosennego i ożywieniu przyrody. Turystom wypada zachować ostrożność, zwłaszcza podczas spacerów po terenach leśnych, gdzie można natknąć się na te gady, które korzystają z promieni słonecznych.

Wraz z pierwszymi dniami wiosny, można spodziewać się coraz większej liczby spotkań ze żmijami zygzakowatymi. Dlatego ważne jest, aby turystów poinformować o ryzyku oraz zachęcić do ostrożności podczas wędrówek po bieszczadzkich szlakach. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, te jadowite węże mogą być aktywne przez cały sezon letni, dlatego warto być przygotowanym na ich obecność i zachować szczególną uwagę podczas odkrywania uroków bieszczadzkiej przyrody.

Czy żmija zygzakowata jest jadowita?

Żmija zygzakowata, będąca jedynym jadowitym wężem zamieszkującym obszary Polski, wzbudza powszechny strach w społeczeństwie. Jej obecność często wywołuje obawy i niepokój, głównie ze względu na jej jadowitość. Ten gatunek węża najczęściej przebywa na obrzeżach lasów oraz w wilgotnych łąkach, gdzie poluje na różnorodne gatunki zwierząt, głównie gryzonie, ale także żaby, jaszczurki oraz pisklęta ptaków. Warto zauważyć, że żmija zygzakowata jest zwierzęciem aktywnym głównie w ciągu dnia, co odróżnia ją od innych gatunków, które preferują nocną aktywność. Jednakże, mimo że może być trudna do zauważenia ze względu na swój skryty tryb życia i płochliwość, to w momencie zagrożenia potrafi bronić się agresywnie.

Typowo unika konfrontacji i stara się uciekać do swoich kryjówek, takich jak nory, stosy gałęzi lub kamienie. Jednak gdy poczuje się zagrożona i nie ma możliwości ucieczki, może zaatakować odruchowo. W takiej sytuacji ukąszenie żmii zygzakowatej może być niebezpieczne dla człowieka, ponieważ wyrządza szkody zdrowotne związane z jadem, który jest toksyczny dla organizmu ludzkiego. Dlatego też, choć żmije zygzakowate zazwyczaj unikają kontaktu z człowiekiem, to należy zachować ostrożność podczas spacerów po terenach, gdzie mogą się one znajdować. Zrozumienie ich zachowania i środowiska życia może pomóc uniknąć niebezpieczeństwa i zapewnić bezpieczne obcowanie z bieszczadzką przyrodą.

Icon label
58 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *