Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Atrakcje » Ruiny Klasztoru Karmelitów – Zagórz

Ruiny Klasztoru Karmelitów – Zagórz

Spis treści

Klasztor Karmelitów Bosych

Ruiny Klasztoru Karmelitów

W miejscowości Zagórz znajdują się Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych. Klasztor jest jedną z bardzo popularnych, choć nietypowych atrakcji turystycznych w Bieszczadach, w związku z tym jest otoczony pięciometrowym murem ze strzelniczymi okienkami. Klasztor Karmelitów Zagórz jest atrakcją, która powinna znajdować się na liście miejsc do odwiedzenia nie tylko ze względu na swoją ciekawą historię, ale również na malownicze okolice w jakich jest położony.

Godnym uwagi jest fakt, że budowa Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu rozpoczęła się w 1700 roku. Architekci budowali go ponad trzydzieści lat. Zakonnicy zaczęli go zamieszkiwać jeszcze przed ukończeniem budowy, ponieważ pierwsi z nich przybyli do niego już po kilkunastu latach od jej rozpoczęcia. Ważną informacją jest to, że za murami Klasztoru funkcjonował przytułek dla weteranów wojennych. Zakonnicy sprawowali w nim opiekę nad poszkodowanymi.

Ważnym aspektem jest to, że w murach Klasztoru Karmelitów w Zagórzu mieścił się Kościół, dom gościnny, Klasztor, a także ogrody oraz wozownia. Po około siedemdziesięciu latach funkcjonowania Klasztoru, jego czas rozkwitu się zakończył, a mury stały się schronieniem dla żołnierzy barskiej konfederacji. W rezultacie po wszystkich wydarzeniach udało się go ponownie odbudować, lecz nie odzyskał już swojego pierwotnego wyglądu.

Zwiedzając Ruiny Klasztoru warto również udać się w takie miejsca jak:

  • Kamień Leski
  • Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Zagórz Klasztor Karmelitów Bosych

Kiedy zakończył się ciężki okres, zakonnicy, bezskuteczne starali się odbudować Klasztor Karmelitów. Działo się tak, ponieważ polityka zaborczej Austrii niestety to uniemożliwiała. Z biegiem czasu w Klasztorze funkcjonował dom poprawczy dla księży.

Sytuacja, jaką był wybuch pożaru sprawiła, że klasztor pozostał bez opieki na sto trzydzieści pięć lat. 1957 to rok, w którym zakonnicy postanowili odbudować Klasztor Karmelitów Bosych. Po sześciu latach jego odbudowa została wstrzymana ze względu na brak finansów. W XXI wieku zostały zabezpieczone ruiny Klasztoru, dlatego turyści do dziś mają możliwość ich zwiedzania.

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu cennik

Turyści, którzy chcą zwiedzić w Zagórzu Klasztor Karmelitów, powinni wiedzieć, że cała przygoda rozpoczyna się przy parkingu przy ulicy Klasztornej. Aby tam dotrzeć, należy pokonać ścieżkę Drogi Krzyżowej Nowego Życia. Podczas wędrówki osoby zwiedzające mijają stacje, gdzie każda z nich została stworzona przez bieszczadzkich artystów. Czas trasy do Ruin Klasztoru Karmelitów wynosi około piętnastu minut.

Godnym uwagi jest fakt, że wstęp do Klasztoru Karmelitów w Zagórzu jest bezpłatny. Najciekawszą atrakcją jest głównie wieża z punktem widokowym, z której turyści mają możliwość podziwianiu Klasztoru z góry. Istotny jest fakt, że w ostatnich latach pojawiły się tam bardzo klimatyczne ogrody. Wzrok osób zwiedzających przyciągnie również widok na rzekę, którą jest Osława. Nową atrakcją jest powstałe Centrum Kultury Foresterium. Warto wiedzieć, że jest to multimedialne muzeum, które opowiada w sposób wirtualny całą historię klasztoru, aż od czasu jego powstania. Aby zwiedzić wszystkie atrakcje, które oferuje Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu trzeba poświęcić co najmniej jedną godzinę.

Icon label
613 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *