Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Góry Słonne

Góry Słonne

Spis treści

Góry Słonne Bieszczady

Polskie góry, a w szczególności Bieszczady to miejsce z wieloma ciekawymi zakątkami, które warto odwiedzić. Góry Słonne mogą być tego przykładem. Poza szlakami turystycznymi, karczmami, czy innymi atrakcjami, Góry Słonne posiadają najdłuższe serpentyny w Polsce, z pięknymi widokami. Sama przejażdżka samochodem w tym miejscu jest już bardzo ekscytująca.

Poza tym, góry Słonne, są pasmem górskim, należącym do Gór sanocko-turczańskich w Karpatach Wschodnich. Opisywane wyżej pasmo górskie przebiega z północno zachodniej części polski, w kierunku południowego wschodu. Obszar ten nigdy nie został dokładnie zdefiniowany, jednak od dłuższego czasu przyjmuje się, że jest częścią gór na wschód od doliny Sanu, oraz po północnej części Leska, aż po Olszanicę. Ciekawostką jest, że góry Słonne nazywane są również Górami Sanockimi.

Przyroda w Górach Słonnych

Teren o powierzchni 513,92 kilometrów kwadratowych został objęty ochroną przez Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Na terenie parku znajduje się kilka rezerwatów takich jak: Dyrbek, Polanki, Góra Sobień, czy Buczyna w Wańkowej. Obszar opisywanego pasma górskiego został objęty również ochroną programu Natura 2000, w którego skład wchodzi obszar specjalnej ochrony ptaków „Góry Słonne”, działający na terenie 550,4 kilometrów kwadratowych oraz specjalny obszar ochrony siedlisk „Ostoja Góry Słonne”, mający powierzchnie 460 kilometrów kwadratowych. Oba programy brzmią podobnie, jednak ich zakres ochronny jest nieco inny.

Flora, inaczej mówiąc ogół gatunków roślin, jest tu bardzo bogaty. Teren ten został gęsto porośnięty naturalną dla tego rejonu buczyną karpacką, miejscami występuję również jodła oraz grab. Niekiedy można tu spotkać również antropogenie lasy modrzewiowe, świerkowe, czy sosnowe.

Charakterystycznymi gatunkami zwierząt dla tego regionu są orły przednie, puszczyki uralskie, orliki krzykliwe oraz bociany czarne, białe, bieliki, orzełki włochate, rybołówki, czy jarząbki. Jeśli chodzi o większe zwierzęta, grupą reprezentującą Góry Słonne są niedźwiedzie brunatne, rysie, wilki oraz wydry.

Pochodzenie nazwy

Nazwa gór wzięła się od często tu występujących słonych źródeł, z których w średniowieczu pozyskiwano sól, wykorzystując metodę warzenia. W oficjalnych źródłach można przeczytać, że pierwszymi płomieniami zajmującymi tę ziemię byli Anartowie, którzy zajmowali się pozyskiwaniem solanki. Koniec końców, kopalnie solne zostały zlikwidowane przez Austrię, ze względu na kończące się zasoby opisywanych złóż. Nieoficjalną ciekawostką jest, że jeszcze podczas drugiej wojny światowej, miejscowi chłopi wydobywali sól w celach majątkowych. Aktualne badania i analizy wskazują na zawartość soli w poszczególnych źródłach na poziomie 11%.

Okoliczna turystyka

Głównymi miejscowościami najczęściej odwiedzanymi przez turystów są Sanok, Bykowce, Tyrawa Solna, czy Rakowa. Zabytki, jakie można tu zwiedzić to między innymi, cieszący się wielką popularnością wśród turystów Zamek Sobień, leżący pomiędzy Manastercem a Załużem. Osoby nastawione na zwiedzanie, mogą również odwiedzić drewniane Cerkwie w Hołuczkowie oraz na terenie Tyrawy Solnej. W okolicach doliny Sanu dostępne są również dla turystów, zbudowane w latach 40 liczne bunkry Linii Mołotowa.

Przy dobrej widoczności, w pobliżu szczytu Kamionka, można również podziwiać szybowce sterujące z lotniska we wsi leżącej poniżej Bezmiechowa.

Góry Słonne szlaki turystyczne

Ze względu na otaczający teren, turyści odwiedzają to miejsce w szczególności dla malowniczych widoków, które można podziwiać, maszerując po pieszych trasach turystycznych. Góry Słonne szlaki dla turystów są bez względu na ich umiejętności. Zarówno nowicjusze, jak i osoby z pewnym doświadczeniem znajdą tu coś dla siebie.

Góry Słonne trasa na szczyt, dla osób z doświadczeniem zaczyna się w Sanoku. Szlak prowadzi przez Babią Górę, Orli Kamień, aż po sam Szczyt Słonna, znajdujący się na wysokości 639 metrów nad poziomem morza. Trasa ta oznaczona jest kolorem czerwonym. W powrotną stronę można skorzystać z trasy przez Przysłup, Rakowa, Chwaniów, następnie wędrując przez Pogórze Przemyskie, dociera się do Przemyśla.

Osoby chętne wybrać się w nieco krótszą wędrówkę, mogą wykorzystać szlak oznakowany żółtym kolorem, który prowadzi z Sanoka do Orlego Kamienia, znajdującego się na wysokości 510 metrów nad poziomem morza.

Szlak architektury Drewnianej to niebieska trasa, ponownie zaczynająca się w Sanoku, jednak biegnie przez Miedzybrodzie, Orli Kamień, Mrzygłód, Klucz, Dobre, Hołoczków, a następnie dociera się na szczyt. Wrócić można przez Granicke, do Sanoka.

Góry Słonne trasa zielona zaczyna się w polskiej wsi w województwie podkarpackim Załuż, z której można dotrzeć na szczyt Przysłup, znajdujący się na wysokości 658 metrów nad poziomem morza. Osoby chętne skupić się na podziwianiu piękna polskich gór, mogą wykorzystać także ścieżkę przyrodniczą w rezerwacie Polanki.

Góry Słonne dojazd

Dojazd w opisywane powyżej rejony jest nie dość, że prosty, to również zachwycający, ze względu na biegnące przez wysoką Przełęcz Przysłup na wysokości 620 metrów nad poziomem morza serpentynę. Okolice można odwiedzić, jadąc drogą krajową nr 28 z Sanoka, kierująca w stronę Przemyślą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Wymagane pola są oznaczone *