Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Kapliczka Królowej Nieba

Kapliczka Królowej Nieba

Spis treści

Kapliczka Królowej Nieba usytuowana jest przy końcu miejscowości od strony Bystrego. Umiejscowiona obok niewielkiego placu, tuż przed mostem po prawej stronie.

Tabliczka umieszczona obok informuje, że kapliczka datowana jest na rok 1918 ufundowana przez rodzinę Głogowskich z Baligrodu. W roku 1914  syn rodziny Głogowskich zginął na wojnie. Miał opinię człowieka szlachetnego i dobrego, którego krewni bardzo kochali, w ramach upamiętnienia jego śmierci rodzina ufundowała kapliczkę.

Kapliczka Królowej Nieba

Niedaleko samej kapliczki wypływa źródełko, które według legend uznawane jest za cudowne, ponoć woda z tego źródełka posiada korzystne dla człowieka właściwości lecznicze.

Sama kapliczka historycznie znajduje się na trasie dawnego szlaku handlowego, tzw. trakcie baligrodzkim, który prowadząc  przez Przełęcz nad Roztokami Górnymi,  szedł w kierunku na Węgry, miejsce to szybko stało się punktem odpoczynku na szlaku między innymi  kupców czy chociaż by pielgrzymów, którzy uważali, że dodaje podróżnym siły.

Kapliczka Królowej Nieba widok satelitarny

Sama lokalizacja kapliczki posiada również mroczniejszą historię, powiązaną z tragicznym losem okolicznych mieszkańców, dnia  6 sierpnia 1944,”krwawa niedziela”, bandyci i zbrodniarze z Ukraińskiej Powstańczej Armii wymordowali blisko 42 mieszkańców Baligrodu. Upowcy sporządzili przygotowaną wcześniej listę, na której były nazwiska mieszkańców przeznaczonych na egzekucję. Zatrzymali się przy domu jednego z mieszkańców, który to opiekował się ową kapliczką, po czym oznajmili, że został skazany na wyrok śmierci. Ten poprosił, by mógł, chociaż  pożegnać się z dziećmi. Egzekutor, który miał go rozstrzelać zezwolił na to pożegnanie. Po pożegnaniu Tadeusz Janas stanął gotowy czekając  na swoją śmierć. Podczas gdy reszta banderowców wyruszyła w kierunku Baligrodu, jego egzekutor wymierzył lufę prosto w niego. Wówczas T. Janas spojrzał na kapliczkę i krzyknął ze strachu „Matko Boża ratuj”. I stał się cud – egzekutor broń opuścił, popadł w chwilowy zamysł, po czym  krzyknął „uciekaj” następnie odwrócił się i poszedł w kierunku reszty bandy w kierunku Baligrodu. Przez to wydarzenie część mieszkańców Baligrodu wraz z okolicami uznaje kapliczkę Królowej Nieba za cudowną.Icon label
50 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *