Pałac Olszanica kontakt
W miejscowości Olszanica Pałac Biesa znajduje się w centrum aglomeracji. Z tego względu zarówno osoby podróżujące po Bieszczadach samochodem, jak i te korzystające z komunikacji miejskiej mogą w łatwy i wygodny sposób dotrzeć do dworku.
Adres: Olszanica 222, 38-722 Olszanica
Chcąc skontaktować się z obsługą obiektu osoby zainteresowane mogą skorzystać z podanego numeru kontaktowego lub poczty elektronicznej. Trzeba wiedzieć, że Pałac Olszanica kontakt prowadzi jedynie z wykorzystaniem wymienionych kanałów. Z telefonu do Pałacu Biesa zaleca się korzystać w godzinach działania recepcji obiektu.
Telefon: 13 46 17 460
E-mail: [email protected]
Pałac Olszanica Bieszczady – historia dworku
Pałac w Olszanicy został wybudowany wraz z końcem XIX wieku jako dwór obronny, w późniejszych latach przebudowany, wzniesiony na wyspie, otoczony obronną fosą. Rezydencja przyjęła styl romantyczny architektury. Fasada Pałacu w Olszanicy cechuje się występującymi motywami neogotyckimi. Elewacje budynku utrzymane są w kompozycji asymetrycznej. Jeżeli chodzi o wnętrze Pałacu w Olszanicy, ukazuje ono wspaniałe luksusowe projekty. Na zewnątrz występuje bogata rzeźba terenu wraz z akompaniamentem ciekawych założeń ogrodowych.
Bez wątpienia jest to najlepiej zadbany i utrzymany pałac wraz z parkiem krajobrazowym w Bieszczadach.
Olszanica Pałac zwiedzanie
Wiele osób odwiedzających Ustrzyki Dolne czy Uherce Mineralne, odwiedza znajdujący się w pobliżu Pałac Olszanica. Obiekt cieszy się szczególnym zainteresowaniem turystów wiosną i latem. W związku z faktem, iż obecnie budynek należy do Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej wstęp do niego może być ograniczony. Nie oznacza to jednak, że dla atrakcji jaką jest Pałac Olszanica zwiedzanie jest niemożliwe. Zwykle wstęp do Pałacu Biesa w Olszanicy jest nieograniczony dla zwiedzających. Wyjątek może stanowić okres w którym Pałac w Olszanicy służy jako centrum szkoleniowe. Obsługa obiektu – Pałac Olszanica Bieszczady – zachęca do kontaktu w sprawie zwiedzania w danym terminie.
Pałac w Olszanicy cennik
Czy zwiedzanie Pałacu Biesa jest płatne? W dni w których obiekt nie służy jako ośrodek szkoleniowy a wstęp jest nieograniczony, turyści nie są zobligowani do wykupienia biletu wstępu. W związku z tym dla obiektu jakim jest Pałac w Olszanicy cennik nie funkcjonuje. Odwiedzający mogą bezpłatnie zwiedzić Pałac Biesa, a także odpocząć w ogrodzie.
Olszanica Pałac Biesa – legenda
Z pałacem w Olszanicy wiąże się również lokalna legenda o siedemnastoletniej Mariannie Mniszchównie, która była szalenie zakochana w służącym jej ojca – dowódcy milicji. Kochanek, dowiadując się o ciąży kochanki, uciekł przed gniewem rodziny do Kozaków. Załamana tym faktem matka, w rozpaczy odesłała swoją córkę w odosobnione miejsce na wychowanie, tym miejscem był właśnie opisywany pałac biesa w Olszanicy. Marianna z dnia na dzień w samotności popadała w depresję, miejscowi widywali ją spacerująca w niebieskiej sukni i bukietem róż w dłoni. Pewnego ranka jej ciało znaleziono martwe, popełniła samobójstwo. Okoliczni mieszkańcy jeszcze długo po tym wydarzeniu widywali jej postać przechadzająca się po parku w księżycowe noce. Duch zniknął dopiero po przebudowie dworu obronnego w pałacyk.
Okres powojenny i dziś
W okresie powojennym pałac stał się miejscem stacjonowania wojsk Armii Czerwonej, które miały na za zadanie zabezpieczenie granicy w Ustianowej. Gdy wojska radzieckie wycofały, utworzono w tym miejscu punkt stacjonowania Wojsk Ochrony Pogranicza, stan ten utrzymywał się aż do 1951 roku. Następnie do 1971 działał tu Inspektorat PGR. Wówczas w pałacu powstał Ośrodek Wczasowy Służby Więziennej. W roku 1993 nastąpiło przekształcenie w Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej, aż do 2012 roku. W tym samym roku zespół pałacowy został przejęty przez Podkarpacką Instytucję Gospodarki Budżetowej „Carpatia” w Rzeszowie. Obecnie budynek powrócił pod patronat Służby Więziennej i ma być z powrotem dostępny dla odwiedzających turystów.
Grażyna
2023-07-27 @ 13:07
Ten pałac w Olszanicy to miejsce, które każdy by chciał odwiedzić! Jego urok, historia i otoczenie są zachwycające. Marzę o tamtejszej podróży!