Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Rezerwat zakole

Rezerwat zakole

Spis treści

Rezerwat zakole

Wybierając się w podróż w Bieszczady, warto zapoznać się z atrakcjami, których tu nie brakuję. Miłośnicy wędrówek znajdą tu wiele szlaków, osoby chętne odpocząć w ciszy mogą skorzystać z bogatej oferty noclegów, a osoby nastawione na zwiedzanie znajdą tu wiele miejsc do tego przeznaczonych.

Przykładem miejsca to zwiedzania jest Rezerwat Zakole, który jest przyrodniczym rezerwatem, położonym w miejscowości Żurawin. Gmina, do której należy Żurawin to Lutowiska w województwie podkarpackim. Rezerwat umiejscowiony jest nieopadli granicy Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz przy granicy z Państwem Ukrainy. Rezerwat objęty jest ścisłą ochroną.

Rezerwat Zakole fauna i flora

Jak na Bieszczady przystało, teren ten jest bogaty w różnoraką roślinność oraz liczne gatunki zwierząt tu występujących. Liczba odmian roślin występujących w Rezerwacie wynosi 24. Charakterystyką tego torfowiska są mchy oraz ich odmiany takie jak torfowiec spiczostoisty, ostrolistny, błotny, ale także mochwian bagienny, płonnik pospolity, czy płonnik sztywny. Miejsca przesuszone zajmowane są przez rokietnika pospolitego, widłozęba miotlastego oraz pióro sza pierzastego. Rezerwat Zakole bogaty jest w różnego rodzaju krzewinki wrzosowate takie jak borówka bagienna, czarna, żurawina błotna i modrzewia zwyczajna. Rzadko spotykanym gatunkiem roślin, które występują w tym terenie, jest kokoryczka, siódmaczek leśny, czy szczawik zajęczy. Środkowa część rezerwatu głównie porośnięta jest mszarem wysokotofowiskowym, jednak miejscami znaleźć można świerk pospolity oraz brzozę omszoną.

Jeśli chodzi o zwierzęta, ich także tu nie brakuję. Fauna w zakolu bogata jest w liczną populację sarn, jeleni, żubrów, lisów, czy nawet wilków. Dodatkowo niekiedy występują tu niedźwiedzie. Mniejsze zwierzęta to głównie gryzonie takie jak myszy, wiewiórki, czy nornice. Ssaki, które można tu znaleźć to ryjówki, jeże oraz rzęsorki i nietoperze. Odwiedzając ten teren latem, oprócz podziwiania pięknej przyrody, można wsłuchać się w dźwięk śpiewających ptaków, których przedstawicielami są zięba, kowalik, sikorki oraz muchołówki. Liczną grupą tu występująca są także ptaki drapieżne orliki krzykliwe oraz myszołowy zwyczajne. Reprezentującym elementem całych gór, nie tylko tego parku jest salamandra plamista i traszka karpacka, które zamieszkują tereny rezerwatu. W terenie błotnistym lub przy zbiornikach wodnych znajduje się wiele żab, ropuch oraz kumaków górskich.

Rezerwat Zakole jak dojechać?

Osoby chętne odwiedzić ten przepiękny rezerwat, powinny kierować się drogą wojewódzka numer 896 w stronę wsi Smolnik, z której należy odbić w kierunku Żurawin. Dojeżdżając do Żurawin, jest się praktycznie u celu, należy wybrać miejsce parkingowe i korzystać z piękna otaczającej przyrody.

Icon label
5 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *