Góra Halicz
Turyści oraz miłośnicy pieszych wędrówek, odwiedzający Bieszczady z pewnością znają górę Halicz. Cechuję się ona malowniczymi widokami Bieszczad z samego szczytu oraz widokiem na piękne pasmo połonin, które gdzieniegdzie okraszone jest skalnymi występami. Halicz szczyt, którego wysokość sięga 1333 metrów nad poziomem morza, stawia go jako trzeci najwyższy szczyt polskich Bieszczad. Masyw opisywanej góry, zbudowany jest w całości z twardych piaskowców oraz łupków krośnieńskich. Znajdując się na wschodnim brzegu, zauważyć można wypływający potok, o nazwie takie samej jak góra. Potok Halicz jest lewym dopływem Sanu.
Halicz fauna i flora
Północno-wschodnia część zbocza porośnięta jest naturalnymi lasami świerkowymi, gdzie spotkać można, rzadko występujące w polskiej przyrodzie rośliny takie jak: arnika górska, chaber, czy zaraza macierzankowa. Zamiast licznie pojawiającej się w Bieszczadach kosodrzewiny, występuje tu w znacznej części olsza kosa. Jeśli chodzi o zwierzęta, często natknąć można się na ptaki takie jak siwarnik oraz kruk. Dominująca grupa ssaków, występujących w tym rejonie to darnikówki zwyczajnie, przypominające z wyglądu chomiki.
Halicz szlaki oraz turystyka
Bieszczady przede wszystkim znane są z przepięknych widoków. Określane są często jako najpiękniejsze miejsce w Polsce. Zdobywając Szczyt, przy odrobinie szczęścia i odpowiedniej pogodzie w oddali zauważyć można ukraińską część Bieszczad. Wzrok na szczycie przykuwa również górna część doliny Sanu, dolina Wołosatki oraz zachodnie szczyty grupy Tarnicy.
Halicz szczyt mogą zdobyć osoby zarówno te, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górskimi wycieczkami, jak i ci, którzy mają za sobą już pewne doświadczenie. Halicz Trasa na górę dla osób początkujących zaczyna się z Przełęczy pod Tarnicą, a jej pokonanie zajmuje około 1 godziny oraz 35 minut. Osoby chętne przebyć dłuższą trasę mogą skorzystać ze znacznie dłuższej trasy, której przebycie zajmuję 3 godziny oraz 35 minut. Trasa ta zaczyna się ze wsi Wołosate i biegnie przez szczyt Bieszczad Rozsypaniec. Obie trasy oznaczone są kolorem czerwonym.