Połonina Caryńska informacje
Połonina Caryńska to jedna z połonin znajdujących się w Bieszczadach, znana także jako Połonina Berehowska. Najwyższym szczytem znajdującym się na terenie połoniny Caryńskiej jest Kruhly Wierch, który znajduje się na wysokości 1297 metrów nad poziomem morza. Wędrując po paśmie Caryńskim, można podziwiać malownicze widoki Bieszczad. W oddali Zauważyć można szczyty takie jak Stoły, Tołsta, Jawornik oraz cały masyw górski Otryt, znajdujący się na północy od doliny Sanu.
Na terenie Bieszczad występuje kilka pasm, między innymi pasmo, które skupia Połoninę Wetlińska, sąsiednią Połoninę Caryńską oraz najwyższy szczyt Bieszczad Zachodnich — Tarnicę, który wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m.
To jedyne góry w Polsce, w których spotkamy aż trzy piętra roślinne: piętro pogórzy (tj. doliny sięgające 700-800 m n.p.m.), piętro regla dolnego (sięgające do 1150 m n.p.m.), piętro połonin (czyli łąk wysokogórskich). Połonina Caryńska, składa się z czterech wierzchołków.
Połonina Caryńska jest położona w Bieszczadach, znajduje się ona pomiędzy dolinami Prowczy i Wołosatego, gdzie znajdują się takie miejscowości jak Ustrzyki Górne czy Brzegi Górne.

Połonina Caryńska swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie od rumuńskiego słowa „car”. U podłoży połoniny istniała również kiedyś wieś Caryńskie, co także łączy się z nazwą połoniny. Występują tutaj również rzadkie gatunki roślinności takie jak: tocja alpejska, tojad bukowiński czy zaraza macierzankowa. Grzbiet połoniny rozciąga się na długości prawie czterech kilometrów i składa się z czterech wierzchołków, z których trzy znajdują się na trasie szlaków turystycznych.
Pieszo Połonina Caryńska jest dostępna praktycznie od każdej strony, ze względu na przebiegający przez nią Główny Szlak Beskidzki.
Połonina Caryńska jest świetnie zlokalizowanym punktem widokowym, który ulokowany jest na całe niemal Bieszczady, oczywiście jeśli tylko dopisze pogoda. Jesienią 2010 na szczycie pojawiły się ławeczki — ich zasadność jest dość problemowa, są argumenty zarówno za jak i przeciw takiemu rozwiązaniu. Gdy za oknem ukazuje się zimowy krajobraz, mamy na tych terenach często do czynienia ze zjawiskiem inwersji temperatury, co prowadzi do wydłużenia widzialności horyzontu do przeszło 150 km. O walorach widokowych oraz przyrodniczych Połoniny Caryńskiej najlepiej przekonać się samemu.
Połonina Caryńska Szlak
Wiele osób zastanawia się jaki szlak wybrać, na miarę swoich możliwości. Warto wspomnieć, że tym rejonie zarówno osoby doświadczone, jak i te, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami również mogą znaleźć optymalny szlak dla siebie. Do wyboru jest kilka szlaków. Połonina Caryńska najkrótszy szlak przeznaczony dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z górskimi, pieszymi, wędrówkami to oznaczony kolorem zielonym szlak na połoninę Caryńską z Przełęczy Wyżniańskiej. Jest to zarówno najprostsza, jak i dająca możliwość najszybszego zdobycia szczytu, gdyż wynosi zaledwie 1 godzinę i 15 minut. Połonina Caryńska czas przejścia dla osób z doświadczeniem wynosi około 1 godziny i 15 minut, przy wybraniu bardziej wymagającego szlaku, zaczynającego się od Brzegów Górnych. Jest to szlak czerwony będący najbardziej pochyłym podejściem przy zdobywaniu Połoniny Caryńskiej. Kolejnym czerwonym Szlakiem jest bieszczadzka tradycja, to znaczy trasa z Ustrzyk Górnych. Łączna długość trasy to 668 metrów. Aby podziwiać malownicze widoki, jak najdłużej można wybrać się w najdłuższą wędrówkę szlakiem Bereżki, który zaczyna się jako żółty szlak, jednak im dalej, tym łatwiej, gdyż końcowy odcinek trasy oznaczony jest kolorem zielonym. Czas potrzebny na zdobycie szczytu, szacowany jest w granicach 3 godzin.
Połonina Caryńska widoki
Osoby, które nie planują długich wędrówek, powinny, chociaż zobaczyć widok na Połoninę Caryńską z Przełęczy Wyżniańskiej o zachodzie słońca. Jest to niesamowity widok, który zostanie w pamięci na długi czas. Jednak dla osób chętnych odwiedzić Bieszczady oraz sprawdzić swoje możliwości podczas pieszej wędrówki na jednej ze szlaków Połoniny jest bardzo dobra wiadomość. Miejsce to jest widokowo jednym z najciekawszych punktów w Bieszczadach Wysokich. Na trasie często znajdują się punkty widokowe, ławeczki, gdzie można podziwiać przepiękne polskie krajobrazy. Jedna z tras oferuję widok na Przełęcz Wyżniańską oraz Małą i Wielką Rawkę, inna zaś na Tarnicę oraz pełny widok wzdłuż całej Połoniny. Nie ważne, którą trasę się wybierze, widoki na każdej są bajeczne.
Połonina Caryńska jak dojechać?
Aby odwiedzić połoninę Caryńską, można skorzystać z busów jeżdżących pod sam szlak. Rodziny oraz osoby z własnym samochodem, mogą również skorzystać z dojazdu pod jeden ze szlaków oraz z parkingów znajdujących się w trzech punktach. Połonina Caryńska parking dla samochodów znajduję się w Brzegach Górnych, Przełęczy Wyżniańskiej oraz Ustrzykach Górnych. Są to miejsca rozpoczęcia tras na Połoninę.