Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne

Spis treści

Ustrzyki Górne – Historia

Jest to nieduża wieś położona w okolicach ujścia Terebowiec, w województwie podkarpackim, powiat bieszczadzki z należy do gminy Lutowiska. Niedaleko miejscowości krzyżują się drogi wojewódzkie nr 896 i 897. Nazwa miejscowości pochodzi od połączeń określeń ujścia rzeki (ustje ryki) i miejsca, w którym rzeka wpada do innej. Pierwsze wzmianki na temat Ustrzyk Górnych występują już w latach 1529 r. Przywileje nadane tym terenom pochodzą z połowy XVI wieku. W roku 1914 tereny te należały między innymi do osoby Augusta Nowaka, który posiadał tu tartak. Wybudowano tu także kolej wąskotorową od Ustrzyk do Sokolików. 

Ustrzyki Górne mapa

W okresie między I a II Wojną Światową w miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Ustrzyki Górne”.

Podczas walk toczonych w czasie I wojny światowej doszło do ciężkich starć o Przełęcz Użocką i Przełęcz Beskid nad Wołosatem, co również odbiło się na samej wiosce dużymi zniszczeniami. W czasie II wojny wieś znajdowała się pod okupacją niemiecką, gdzie powstały ośrodki m.in. do wypalania węgla drzewnego.

Po roku 1944 Ustrzyki oraz okoliczne tereny były pod kontrolą UPA.

W latach 1945-1947 Ustrzyki Górne zostały całkowicie zniszczone przez oddziały NKWD, armię czerwoną oraz oddział UPA sotni Bira„. Zabudowania Ustrzyk spaliła UPA, celem niedopuszczenia do zasiedlenia wsi przez Polaków. Po tych wydarzeniach na miejscu nie został tu ani jeden mieszkaniec. Okoliczna polska ludność została wysiedlona do łagrów lub na inne tereny położone na terenie Polski.

Na początku lat 50.XX w. zlokalizowana była tutaj placówka Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. W latach 60. XX w. zaczęły powstawać pierwsze zabudowania pracowników leśnych.

Ustrzyki Górne Historia

Ustrzyki Górne – atrakcje

Ustrzyki Górne są niewielką bieszczadzką wioską, w której poza sezonem jest bardzo spokojnie. Wszystko zmienia się jednak w momencie, kiedy przychodzi sezon turystyczny, wtedy miejscowość tętni życiem na całego. Wspaniałe widoki, piękne naturalne krajobrazy oraz duża sieć szlaków turystycznych spowodowały, że co roku przyjeżdża tu duża ilość turystów, którzy są atrakcyjnie i aktywnie spędzić wypoczynek. Ustrzyki są dobrze zlokalizowane, aby rozpocząć od nich wyprawę w góry, najbliżej możemy wybrać się na Połoninę Caryńską, które jest częstym punktem wypraw. W sezonie na miejscu mamy do dyspozycji sklep z artykułami spożywczymi itp. oraz sklepiki z pamiątkami. 

Ustrzyki Górne atrakcje - szlaki, widoki, krajobrazy

Miejscowość leży praktycznie w samym centrum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w samej miejscowości mieści się również siedziba dyrekcji parku. W okolicy swoje placówki mają również poczta, straż graniczna, kościół oraz parę lokali gastronomicznych.

Ustrzyki Górne ze względu na świetną lokalizację chętnie są odwiedzane przez turystów. Niestety w sezonie ze względu na dużą ilość odwiedzających musimy się liczyć z tłokiem na szlakach. W miejscowości istnieje również Ośrodek Muzealny PTTK, który poświęcony jest tematycznie turystyce górskiej.

Ustrzyki Górne leżą w samym sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego i stanowią doskonałą bazę wypadową w góry. Przechodzą przez nie szlaki turystyczne:

  • szlak czerwony: Połonina Wetlińska – Brzegi Górne – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Halicz – RozsypaniecWołowate,
  • szlak niebieski (graniczny): Kremenaros – Wielka Rawka – Ustrzyki Górne – Wołowate – przełęcz pod Tarnicą – Bukowe Berdo –Widełki.

Znajdują się tu również inne znakowane ścieżki przyrodnicze:

  • Ścieżka przyrodnicza Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch Śnieżyca Wiosenna”. Kolor zielony. Przechodzi wzdłuż odcinka czerwonego szlaku z Ustrzyk Górnych na Tarnicę, nie wchodząc na sam szczyt Tarnicy. Czas przejścia około 3 h.
  • Ścieżka przyrodnicza Buk, Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska. Kolor zielony. Przechodzi wzdłuż czerwonego szlaku Ustrzyki Górne – Berehy Górne (Brzegi Górne). Czas przejścia około 3-4 godziny.
  • Ścieżka przyrodnicza Salamandra, Ustrzyki Górne – Wołosate. Kolor zielony. Biegnie doliną Wołosatki, min. torfowisko wysokie Wołosate”. Czas przejścia 2 ½ h.
  • Ścieżka przyrodniczo-historyczna Wołosate-Tarnica Orlik Krzykliwy”. Kolor zielony. Rozpoczyna bieg przy cmentarzu w Wołosatem (resztki cerkwi, kilka grobów). Czas przejścia około 3 godziny.

Ustrzyki Górne nocleg

Sprawdź noclegi w Ustrzykach Górnych

Sprawdź obiekty w miejscowości Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne gastronomia

Sprawdź gastronomię w Ustrzykach Górnych

Sprawdź obiekty w miejscowości Ustrzyki Górne

Icon label
36 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *