Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Szlaki » Szlak z Bukowca do źródeł Sanu

Szlak z Bukowca do źródeł Sanu

Spis treści

Szlak do Źródeł Sanu z Bukowca

Przede wszystkim Szlak z Bukowca do źródeł Sanu to niezwykła trasa turystyczna, prowadząca przez najdalej na południe wysunięty dostępny dla turystów region Polski. Wędrując po tej trasie, podróżni mijają pozostałości nieistniejących już wsi, jakimi są Beniowa i Sianki gdzie jedynymi śladami dawnej obecności mieszkańców są samotne krzyże, pozostałości cerkwi i cmentarzy oraz tajemniczy Grób Hrabiny. Cała trasa jest wyjątkowo piękna i prowadzi przez niezamieszkałe tereny, które jeszcze do lat osiemdziesiątych były niedostępne turystycznie. Trasa rozpoczyna się w Bukowcu  skąd dalej prowadzi ścieżka dydaktyczno-historyczna „W dolinie górnego Sanu”. Turyści mają do wyboru dwie drogi. Mogą wybrać szeroką szutrową drogę prowadzącą bezpośrednio w kierunku źródeł Sanu, lub nieznacznie dłuższą ścieżkę dydaktyczno-historyczną prowadzącą przez nieistniejącą wieś Beniowa. Warto wybrać dłuższą opcję, która prowadzi przez niezwykle piękny, naturalny teren, pośród łagodnych wzniesień i kwitnących łąk. Na trasie widoczne są dzikie, zarastające stawy, a co jakiś czas można zauważyć stare studnie. Przy drodze stoją dobrze widoczne, odrestaurowane krzyże, a z prawej strony towarzyszą nam zmieniające się widoki na Bukowe Berdo, Kopę Bukowską, Halicz i Rozsypaniec.

Z Beniowej ścieżka jest wąską oraz początkowo biegnie pośród dzikich łąk, a potem przez las, gdzie co jakiś czas przez zieleń drzew przebija się widok na San. Po około 30 minutach wychodzi się na główną drogę, a po kolejnej godzinie marszu przez nużącą, szutrową drogę, dociera się do dużej wiaty przy tak zwanym skrzyżowaniu nad potokiem Niedźwiedzim. Jest to dobre miejsce na odpoczynek, a znajdują się tam również tablice informacyjne związane ze ścieżką dydaktyczną. Następnie, po około 40 minutach marszu dociera się do wsi i Grobu Hrabiny, a po 1 godzinie i 20 minutach do źródeł Sanu. Szlak prowadzi podróżników początkowo przez las, a później przez kwitnące polany, gdzie rośnie między innymi ciemiężyca biała, aż do ruin dworu Stroińskich, ostatnich właścicieli Sianek. Na terenie ruin, mimo częściowego porządku i koszenia, trudno dostrzec resztki fundamentów budynku, a jedynie piwnicę, do której wstęp jest zabroniony z powodu zagrożenia zawaleniem. Mimo to, miejsce to wciąż zachwyca turystów swoją tajemniczością i historią, którą można odkryć dzięki tablicom informacyjnym rozmieszczonym w okolicy. Po opuszczeniu ruin trasa szlaku biegnie w górę Sanu, gdzie przekraczamy kolejne jego dopływy, by ostatecznie dotrzeć do starego cmentarza, w którym znajduje się Grób Hrabiny oraz ruiny cerkwi Świętego Stefana. Wąska ścieżka biegnąca najpierw przez dzikie, pięknie kwitnące łąki, a następnie przez las, prowadzi turystów do celu wyprawy, czyli źródeł Sanu. Po osiągnięciu celu podróżnicy powinni wrócić tą samą drogą, z pominięciem jedynie przejścia przez Beniową. Wracając szutrową drogą, która biegnie wzdłuż trasy rowerowej, można bezpośrednio dotrzeć na parking, gdzie został pozostawiony pojazd. Szlak z Bukowca do źródeł Sanu to niezapomniane wrażenia dla miłośników historii, przyrody i wędrówek w pięknych, dzikich okolicach Bieszczad.

Szlak turystyczny do źródeł Sanu – czas przejścia 

Oczywiście Szlak turystyczny do źródeł Sanu to jedna z najpiękniejszych tras w Bieszczadach. Trasa wiedzie przez cmentarz w Beniowej, a następnie do schroniska nad Negrylowem. Czas przejścia tego odcinka wynosi około 30 minut. Kolejne 2,5 km i 50 minut marszu to odcinek prowadzący do skrzyżowania nad potokiem Niedźwiedzim. Następnie trzeba pokonać jeszcze 2,2 km i przejść przez Grobowiec Hrabiny, co zajmuje około 40 minut. Dalsza część trasy prowadzi nas przez punkt widokowy w Siankach, skąd można podziwiać piękne widoki na Bieszczady. Ostatni kilometr wędrówki to spacer do źródeł Sanu, który zajmuje około 20 minut. Ogólny czas przejścia całej trasy wynosi ponad 7 godzin, a jej długość to ponad 21 km. Warto jednak pamiętać, że to tylko orientacyjny czas, a tempo wędrówki zależy przede wszystkim od kondycji i predyspozycji turysty. Mimo to, trasa ta jest doskonałą propozycją dla osób, które chcą połączyć wędrówkę z podziwianiem piękna Bieszczad.

Szlak z Bukowca do źródeł Sanu mapa

Popularne szlaki w Bieszczadach:

Icon label
749 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *