Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Zagroda Żubrów w Mucznem

Zagroda Żubrów w Mucznem

Spis treści

Ciekawe miejsca w Bieszczadach – Zagroda Żubrów w Mucznem

Pokazowa zagroda żubrów zlokalizowana jest koło Huczwic, na terenie leśnictwa Muczne, około 2,5 km od miejscowości Muczne. Zagrodę znajdziemy tuż obok drogi ze Stuposian do Mucznego, na miejscu został przygotowany bezpłatny parking dla gości.

Zagroda Żubrów w Mucznem - mapa

Zagroda Żubrów

Zagroda Żubrów istnieje dzięki projektowi „Ochrona in situ żubra w Polsce — część południowa”, środki na projekt zostały współfinansowane przez Unię Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Zagroda Żubrów w Mucznem - widok satelita

Żubry w Polsce

Żubry w Polsce

W Polsce żyją 2316 żubry, z czego około 1650 na wolności według danych z 2020 roku. Są one największymi ssakami Europy uratowane ze skraju wymarcia za sprawą kłusowników. W latach 70 tych nadeszły ciemne chmury na Żubry ze względu na panujący wówczas trend wśród ówczesnych elit politycznych, polowania na to potężne zwierzę. 

Populacja Żubrów

Rozwój w populacji jest sukcesem zaangażowania wielu osób i instytucji zarówno krajowych, jak i zagranicznych.  Są o wiele masywniejsze i potężniej zbudowane od krów. Ich waga wynosi około 800 kilogramów natomiast samice około 550 kilogramów. Żywią się w większości zieleniną, a ich prędkość podczas biegu może wynieść nawet 60 km/h.

Populacja Żubrów w Polsce

Aby goście mogli bezpiecznie i komfortowo oglądać zwierzęta, zagroda żubrów przygotowała odpowiednie tarasy widokowe, gdzie w spokoju możemy podziwiać zwierzęta w ich jak najbardziej zbliżonym do naturalnego środowisku. 

Żubry, które przebywają w Bieszczadach, są linii białowiesko-kaukaskiej, czyli tak zwanej „górskiej”, które pochodzą z rejonu Szwajcarii i Francji. Zagroda żubrów w mucznem stała się częstą i popularną atrakcją na mapie Bieszczad.

Żubr z bliska - Zagroda Żubrów

Atrakcje w pobliżu Zagrody Żubrów

Niedaleko znajdziemy również wieżę widokową na Jeleniowatym o wysokości 34 metrów. Z tego miejsca mamy możliwość podziwiania wspaniałych bieszczadzkich krajobrazów. Z wieży widokowej możemy ujrzeć m.in. Połoninę Wetlińską, Smerek, Połoninę Caryńską. Odradzamy jednak wybierania się na ten obiekt podczas złych warunków pogodowych takich jak burze, silne wiatry czy też mgła.

Dostać się do wieży można podążając trasą turystyczną “Benzberg”.

Atrakcje w pobliżu Zagrody Żubrów - mapa

Zagroda Żubrów w Mucznem cena

Zwiedzanie zagrody jest bezpłatne dla gości siedem dni w tygodniu. Zagroda ma około 7 ha powierzchni, które tworzą las, potok przepływający przez środek  oraz piękny las.

Żubry można oglądać codziennie w godzinach od 9:00 – 19:00. Najlepiej żubry oglądać podczas ich śniadania i obiadu. Karmienie żubrów odbywa się w godzinach 7:30 do 8:30 i od 13:00 do 14:00.

Istnieje możliwość zwiedzania obiektu z leśniczym — przewodnikiem.

Na terenie obiektu panuje zakaz śmiecenia, głośnego krzyczenia, dokarmiania zwierząt itp. Warto mieć te zasady na uwadze, ze względu na bezpieczeństwo przebywających tam zwierząt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Wymagane pola są oznaczone *