Skip to content
Menu
Strona główna » Aktualności » Nowa atrakcja nad Jeziorem Solińskim! Są plany budowy

Nowa atrakcja nad Jeziorem Solińskim! Są plany budowy

Spis treści

W Polańczyku, malowniczej miejscowości położonej nad brzegiem Jeziora Solińskiego, planowana jest budowa nowej atrakcji turystycznej – przeszklonej kładki, która będzie prowadzić nad zatoką. Projekt zakłada, że kładka będzie miała formę żaglowca, co nawiązywać będzie do lokalnej tradycji żeglarskiej oraz malowniczej okolicy, która przyciąga wielu miłośników sportów wodnych.

Zgodnie z założeniami, kładka nad Soliną będzie przeszklona, co umożliwi turystom podziwianie pięknych widoków na jezioro oraz okolicę. Będzie także wyposażona w dwa maszty, co dodatkowo podkreśli jej charakter żeglarski oraz sprawi, że będzie stanowiła niepowtarzalny element krajobrazu. Taka inwestycja na pewno przyciągnie wielu turystów i wzmocni atrakcyjność Polańczyka jako miejsca wypoczynku i turystyki. Poza tym nowa przeszklona kładka nad Soliną będzie stanowić wspaniałe miejsce do organizacji różnego rodzaju imprez kulturalnych czy firmowych, co wpłynie pozytywnie na rozwój lokalnej gospodarki.

Solina nowa atrakcja turystyczna

Według wójta Adama Piątkowskiego planowana kładka w Solinie będzie miała więcej niż jedno zastosowanie. Oczywiście, będzie stanowić wygodną ścieżkę spacerową dla letników oraz drogę dla rowerzystów, jednak to nie wszystko. Projektant zadbał o to, by kładka stała się kolejną atrakcją gminy Solina, dzięki nowoczesnemu charakterowi i unikalnej formie.

Miejscowość Solina to popularne miejsce wypoczynkowe nad Jeziorem Solińskim, a umiejscowienie kładki na południowo-zachodnim brzegu sprawi, że będzie ona doskonale widoczna z okolic Wyspy Małej, przyciągając uwagę turystów. Zgodnie z założeniami, kładka będzie miała odpowiednio dostosowany do otoczenia wygląd zewnętrzny, który będzie nawiązywał do krajobrazu regionu. Ma to zostać osiągnięte poprzez wykorzystanie formy, która przypominać będzie żaglowiec z dwoma masztami. Wprowadzenie takiego nowego elementu architektonicznego do Soliny, przyczyni się do zwiększenia jej atrakcyjności turystycznej i pozytywnie wpłynie na rozwój lokalnej gospodarki. Ponadto nowa kładka nad Soliną zapewni mieszkańcom i turystom niepowtarzalne widoki na okolicę, co z pewnością wpłynie na zwiększenie popularności Soliny jako miejsca wypoczynku nad jeziorem.

Jak będzie wyglądała kładka nad Soliną?

Trzeba wiedzieć, że pomysł wybudowania kładki w Polańczyku powstał kilka lat temu. Jednak przed ogłoszeniem przetargu na budowę atrakcji konieczne było zaplanowanie całego przedsięwzięcia w tym sporządzenie projektu i uzyskanie potrzebnych zgód i pozwoleń. Sam projekt został opisany w 2017 roku przez Podkarpackie Biuro Planowania Przestrzennego w Rzeszowa. W dokumencie „Koncepcja sportowo-rekreacyjnego zagospodarowania terenów nad Jeziorem Solińskim w miejscowości Polańczyk” założono budowę wspomnianej kładki.

Wygląd przeszklonej kładki ma nie tylko nawiązywać do historii regionu. Przez przerzucenie jednego przęsła o rozpiętości 100 m nad zatoką, konstrukcja kładki będzie wyglądać bardzo smukło i nowocześnie. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania szerokość kładki będzie wynosić 3,5 m i będzie zapewniać wygodne przejście zarówno pieszym, jak i rowerzystom.

Jednym z głównych atutów kładki będzie widok, jaki będzie można z niej podziwiać. Pomost zostanie wyniesiony na wysokość kilkunastu metrów nad wodą, co pozwoli na podziwianie malowniczych krajobrazów Jeziora Solińskiego oraz Uzdrowiska Polańczyk. Taki widok z pewnością zachwyci turystów i stanie się jedną z atrakcji Soliny. W centralnej części kładki oraz przy pylonach zaplanowano poszerzenia kołowe o szerokości minimum 1,5 m. Te dodatkowe obszary posłużą jako tarasy widokowe, z których będzie można podziwiać malownicze krajobrazy okolicy. Dodatkowo, w środku kładki zostanie umieszczone transparentne przeszklone koło o średnicy 4 m. Dzięki temu, w dzień będzie można zobaczyć wodę pod kładką, a w nocy cały obiekt będzie podświetlony. W przyszłości, planowane są także przeszklone antresole.

Obiekt zostanie wyposażony w poręczowe oświetlenie, które w nocy będzie kolorowo podświetlać kładkę. Możliwość programowania oświetlenia pozwoli na dostosowanie kolorów do różnych okazji i wydarzeń, co przyciągnie jeszcze więcej turystów. Konstrukcja kładki będzie stalowa, jednakże pomost zostanie wykonany z materiałów kompozytowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu kładka będzie bardziej wytrzymała i odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Kładka pieszorowerowa Polańczyk mapa

Dla atrakcji jaką jest kładka pieszorowerowa Polańczyk mapa może okazać się przydatnym narzędziem które pozwoli zobrazować przebieg przyszłej inwestycji. Kolorem zielonym oznaczono planowany przebieg kładki nad Soliną.

Kładka pieszorowerowa Polańczyk mapa
Icon label
104 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *