Polańczyk
Polańczyk to nieduża miejscowość turystyczno-uzdrowiskowa, znajduje się w województwie podkarpackim, w powiecie Leskim, w gminie Solina. Zapiski wskazują, że istniał już w 1580 roku, lecz jako Polieszczańskie (od potoku Leszczyńskich). Aktualna nazwa przyjęła się pod koniec XVII wieku, wtedy właścicielem wsi byli Polańscy. Położona w pięknych okolicach zachodniego brzegu Jeziora Solińskiego. Chętnie przyjeżdżają tu turyści z dalszych części Polski, ale również z okolicznych terenów Rzeszowa, Przemyśla, Sanoka, Ustrzyk Dolnych na weekendowy odpoczynek.

Polańczyk — Uzdrowiska
Polańczyk posiada ponadto warunki, w których może być prowadzone „lecznictwo uzdrowiskowe” dzięki czemu na jego terenach znajduje się tyle uzdrowisk. Od roku 1999 posiada status uzdrowiska, wtedy też zaczęło działać ujęcie wody leczniczej, posiadającej właściwości lecznicze.
Polańczyk — Sanatoria
Na terenie Polańczyka znajdują się cztery sanatoria uzdrowiskowe:
- „Amer-Pol” posiada w ofercie kwatery 1,2 i 3-osobowe. Goście mogą wynająć również apartamenty o wyższym standardzie. Sanatorium posiada infrastrukturę przygotowaną dla osób niepełnosprawnych. Można zapisać się na leczenie sanatoryjne w ramach NFZ, rehabilitację w ramach prewencji ZUS i wyjazdy dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- „Dedal” położony na półwyspie w odległości ok. 150 m od Zalewu Solińskiego. Posiada w ofercie kwatery 1,2,3 i 4-osobowe, oraz apartamenty. Dedal zapewnia opiekę lekarską i pielęgniarską przez całą dobę. W ofercie są również pokoje, które są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Kuracjusze mogą skorzystać m.in. wypożyczalni sprzętu wodnego czy stołówek.
- „Plon” oferuje pokoje 2 i 3-osobowe. Posiada m.in., stołówkę, bibliotekę oraz gabinet kosmetyczny. Odwiedzający sanatorium, mają również do dyspozycji gabinet psychologa, poradnię dietetyczną oraz wiele innych atrakcji.
- „Solinka” położone nad Jeziorem Solińskim, sanatorium przystosowane jest do odwiedzin przez osoby niepełnosprawne ruchowo oraz na wózkach inwalidzkich. Na terenie sanatorium znajduje się m.in. pijalnia wód mineralnych, można skorzystać również z basenu
Do Polańczyka przyjeżdżają kuracjusze z całego kraju leczyć przeróżne schorzenia, poniżej znajdziemy listę niektórych z nich:
- choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatyczne, choroby kardiologiczne, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych,
- Kinezyterapia,
- Peloidoterapia,
- Hydroterapia,
- Fizykoterapia.
Polańczyk — Noclegi
W Polańczyku znajdziemy prawdopodobnie jedną z największych ofert noclegowych w całych Bieszczadach. Każdy w okolicy znajdzie coś na swoją kieszeń, w ofercie mamy zarówno noclegi o bardzo wysokim standardzie jak hotele czy apartamenty oraz klasyczne tanie noclegi. Na terenie Polańczyka znajdziemy kurorty wypoczynkowe, pokoje do wynajęcia oraz cieszące się coraz większym zainteresowaniem domki letniskowe, dzięki czemu możemy bawić się tylko w swoim gronie znajomych. Możemy również skorzystać z miejscowej oferty agroturystycznej. Miejscowość co roku obsługuje ogromne ilości turystów, gości kurortów leczniczych oraz fanów chodzenia po górskich szlakach. Polańczyk dla odwiedzających oferuje szereg malowniczych krajobrazów wokół Jeziora Solińskiego, czy też pokaźną ilość atrakcji takich jak rejsy po jeziorze Solińskim, wycieczki, knajpy oraz plaże.
Polańczyk na pewno nie odniósłby takiego sukcesu, gdyby nie budowa Zapory wodnej w Solinie oraz powstałego obok na skutek spiętrzenia wód Jeziora Solińskiego. Jezioro powstało na terenach wiosek, które zostały wysiedlone i zalane, m.in. Solina, Sokole, Wołkowyja oraz znaczna część Polańczyka. Jest to wspaniałe miejsce na fanów sportów wodnych, plażowiczów oraz wędkarstwa.
Polańczyk — Atrakcje
W okolicach Polańczyka możemy również natknąć się na Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. Powstało w 2013 roku i swoich zasobach posiada pamiątki historyczno-kulturowe na temat życia społecznego dawnych mieszkańców okolic. Muzeum posiada w swoich zbiorach pamiątki w postaci starych fotografii, narzędzi, przedmiotów dnia codziennego czy też tradycyjnych strojów. Na wystawie mamy okazję przyjrzeć się całemu życiu ówczesnych mieszkańców. Jest to nierozłączny punkt na mapie atrakcji.
W okolicy Polańczyka mamy pokaźną liczbę ścieżek dla spacerowiczów.
Najbardziej popularne to:
- „Cypel Polańczyka”: Czas przejścia: ok. 2 godziny, dystans ok. 11 km. Trasa w normalnych warunkach jest łatwa, natomiast podczas opadów deszczu musimy uważać na śliskie kamienie itp. Na ścieżce będziemy mogli podziwiać malownicze bieszczadzkie widoki.
- „Perła Polańczyka”: Czas przejścia: ok. 1,5h – 2h, dystans ok. 6 km. Ścieżka posiada średni stopień trudności, wiedzie nas przez przeróżne polany, łąki oraz lasy. Na trasie znajduje się również punkt widokowy na Kabajce który obdaruje nas pięknym widokiem na jezioro oraz okoliczne wzgórza.
- „Zielone Wzgórza Nad Soliną”: Czas przejścia: ok. 5 godzin, dystans 12.9 km. Trasa łatwa, lecz długa, po drodze możemy natknąć się na piękną przyrodę czy też malownicze przełomy, dzikie polany. Trasa doprowadza nas również do Muzeum Bojków, którego nie sposób nie odwiedzić.
Punkt widokowy Polańczyk
Pośród wielu atrakcji nie sposób nie udać się na punkt widokowy na Skawinie położony na wysokości 516, n.p.m. Na jego szczycie możemy podziwiać wspaniały widok na Jezioro Solińskie oraz przepiękną panoramę Bieszczad. Przy punkcie dla podróżujących zostały zamontowane tablice informacyjne z garścią ciekawostek dla turystów.
Amfiteatr
Na ulicy zdrojowej natkniemy się na amfiteatr w pobliżu Jeziora Solińskiego w otoczeniu drzew oraz roślin. Może on pomieścić około 2 tysięcy widzów przy liczbie miejsc stojących 1500 natomiast siedzących 500. W sezonie na terenie amfiteatru odbywa się wiele imprez, w związku z czym jest to kolejny nierozłączny punkt podróży.
Park linowy Lemur Park
Park został podzielony na 5 osobnych tras, o zróżnicowanym poziomie trudności, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zaczynając od dzieci w wieku od 3 roku życia aż do 100. Poniżej znajdziemy listę wszystkich tras:
- TRASA NIEBIESKA (50 m) dla dzieci od 3 roku życia, zabezpieczona w całości siatką dla bezpieczeństwa najmłodszych, ozdobiona przyjaznymi kolorowymi akcentami.
- TRASA POMARAŃCZOWA (70 m) przeznaczona dla osób od 110 cm wzrostu.
- TRASA ŻÓŁTA (110 m) przeznaczona dla osób od 120 cm wzrostu.
- TRASA ZIELONA (155 m) przeznaczona dla osób od 140 cm wzrostu.
- TRASA CZERWONA (185 m), przeznaczona dla osób od 140 cm wzrostu. Jest to najdłuższa i najwyższa trasa.
Na miejscu mamy udostępnione m.in. plaże, wypożyczalnie sprzętów wodnych czy przystanie. Można tu przyjechać zarówno samotnie, jak i w większym gronie, na pewno nie będziemy się tutaj nudzić.
O każdej porze roku jest tutaj wspaniale, jednak jeśli chcemy zobaczyć, jak najwięcej widoków polecamy wiosnę/lato, lecz musimy pamiętać, że w tym okresie ilość turystów jest również większa. W okolicy znajdziemy również wiele szlaków, na które możemy się udać rowerami.
Polańczyk — Gastronomia
Polańczyk jako miejscowość turystyczna posiada wiele restauracji oraz barów serwujące regionalne potrawy, oraz te popularne w całym kraju.
Joanna
2023-07-27 @ 13:01
Polańczyk ma coś w sobie. Odwiedzam co roku i jak zawsze jestem zadowolona 😉