Skip to content
Menu
Strona główna » Aktualności » Zakaz przekraczania granicy ze Słowacją w Bieszczadach

Zakaz przekraczania granicy ze Słowacją w Bieszczadach

Spis treści

Zakaz przekraczania granicy ze Słowacją ścieżkami przyrodniczymi prowadzącymi z Wielkiej Rawki i Wetliny

Od 4 października na granicy polsko-słowackiej, wprowadzono tymczasową kontrolę graniczną osób, skoncentrowaną przede wszystkim na kierunku wjazdowym do Polski. Wszystkie przekroczenia granicy muszą odbywać się wyłącznie w wyznaczonych miejscach, w tym w Radoszycach. Bieszczadzki Park Narodowy, troszcząc się o swoją unikalną przyrodę, również podjął działania w związku z tymczasową kontrolą na granicy. Park poinformował o zakazie przekraczania granicy na dwóch znanych ścieżkach przyrodniczych, które prowadzą z Wielkiej Rawki i Wetliny.

Decyzja o wprowadzeniu tymczasowej kontroli granicznej została podjęta w trybie pilnym w nocy z 3 na 4 października i obowiązuje aktualnie do 13 października, z możliwością jej przedłużenia. Kontrole są przeprowadzane wyłącznie na kierunku wjazdowym do Polski, a funkcjonariusze dokonują wyboru osób i pojazdów do kontroli na podstawie analizy ryzyka. Głównym celem tych działań jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji, która może korzystać z popularnego szlaku bałkańskiego. To ważne środki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa granicznej strefy oraz ochronę przyrody Bieszczadów. Pomimo pewnych utrudnień, pozostają one niezbędne dla zachowania kontroli nad przepływem osób i zachowaniem wartości przyrodniczych tego malowniczego regionu.

Bieszczady – zakaz przekraczania granicy ścieżkami przyrodniczymi

Bieszczadzki Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, bogatym w przyrodnicze i krajobrazowe skarby. Jednak w związku z jego położeniem przy granicy ze Słowacją, istnieje kilka szlaków przyrodniczych, które przecinają granicę państwa. Bieszczadzki Park Narodowy, wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, podjął kroki, aby przypomnieć podróżnym o obowiązujących przepisach dotyczących przekraczania granicy na tych ścieżkach i ich wyjątkowym charakterze. Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajdują się dwie ścieżki przyrodnicze, które prowadzą przez granicę polsko-słowacką. Pierwsza z nich biegnie z Wielkiej Rawki przez Kremenaros do malowniczej miejscowości Nova Sedlica, natomiast druga prowadzi z Wetliny na Rabią Skałę i kontynuuje swój bieg aż do Runiny. Te trasy są nie tylko wyjątkowe pod względem krajobrazu i przyrody, ale także cenne ze względu na dziedzictwo kulturowe i etnograficzne regionu.

Niestety, ze względu na kontrolę graniczną i regulacje związanego z nią prawa, przekraczanie granicy państwa na tych szlakach jest zabronione. Dlatego Bieszczadzki Park Narodowy wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina podróżnym o konieczności przestrzegania przepisów dotyczących przekraczania granicy. Osoby przekraczające granicę polsko-słowacką muszą pamiętać o posiadaniu odpowiednich dokumentów podróży, takich jak dowód osobisty lub paszport. To niezwykle istotne, aby uniknąć ewentualnych problemów z organami granicznymi i utrzymać płynność na przejściach granicznych. Bieszczadzki Park Narodowy oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślają, że choć te trasy przyrodnicze stanowią wyjątkową okazję do poznania uroku Bieszczad, warto przestrzegać obowiązujących przepisów i szanować granicę państwa. Dzięki temu można cieszyć się pięknem przyrody i bogactwem kulturowym regionu, jednocześnie respektując regulacje obowiązujące na tym obszarze. To ważne, aby turyści i miłośnicy Bieszczad zachowali szacunek dla natury i przestrzegali zasad obowiązujących na tych szlakach przyrodniczych, aby chronić to wyjątkowe miejsce dla przyszłych pokoleń.

Icon label
107 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *