Skip to content
Menu
Strona główna » Blog » Gdzie pierwszy raz w Bieszczady? Bieszczady na pierwszy raz dla początkujących

Gdzie pierwszy raz w Bieszczady? Bieszczady na pierwszy raz dla początkujących

Spis treści

Gdzie pierwszy raz w Bieszczady?

Przy planowaniu pierwszej wizyty w Bieszczadach, istnieje kilka miejsc, które mogą stanowić idealną bazę wypadową. Gdzie pierwszy raz w Bieszczady? Wetlina, Ustrzyki Górne i Cisna to obszary, które zapewniają dogodne warunki i dobrze rozwiniętą infrastrukturę dla turystów. W tych miejscowościach można znaleźć różnorodne sklepy oraz kilka przyjemnych restauracji, w których można skosztować regionalnych potraw. Ponadto są tam bezpośrednie dostępy do szlaków turystycznych, co ułatwia rozpoczęcie przygody w malowniczym regionie Bieszczad. Warto mieć na uwadze, że posiadanie własnego samochodu w Bieszczadach daje większą swobodę podróżowania i eksploracji regionu. Pojazd pozwoli na dotarcie do odległych szlaków turystycznych oraz ciekawych zakątków Bieszczad. Jednakże dla osób korzystających z transportu publicznego, należy pamiętać, że niektóre połączenia są dostępne tylko sezonowo, a rozkłady jazdy mogą być ograniczone.

W krainie, jaką są Bieszczady dla początkujących  znajduje się wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Torfowisko Wysokie w Tarnawie Wyżnej stanowi jedno z atrakcyjnych torfowisk dostępnych dla turystów w Bieszczadach. To miejsce, gdzie stworzono specjalne ścieżki edukacyjne, umożliwiające wygodne zwiedzanie i poznawanie unikalnego ekosystemu torfowiska. Przez drewniane kładki, które zostały przygotowane specjalnie dla turystów, można przemierzać teren torfowiska bez obaw o zniszczenie jego delikatnej struktury. Na terenie torfowiska wydzielono dwa sektory, które są dostępne dla odwiedzających. Większy z nich zajmuje powierzchnię około 20 hektarów i znajduje się po lewej stronie parkingu. W tym obszarze długość kładek wynosi około 1800 metrów. Natomiast mniejszy sektor zajmuje około 6 hektarów, a kładki mają około 600 metrów długości. Dzięki nim można podziwiać piękno i różnorodność roślinności torfowiska oraz obserwować charakterystyczne dla tego miejsca ptaki i zwierzęta.

Jakie szlaki dla początkujących w Bieszczadach?

Dostępne w rejonie, jakim są Bieszczady szlaki dla początkujących to odpowiednie miejsca dla osób, które wybierają się tam po raz pierwszy. W Bieszczadach istnieje wiele malowniczych szlaków, które są odpowiednie dla początkujących turystów. Jednym z polecanych szlaków jest trasa prowadząca na Szczyt Bukowe Berdo. Dojście na Bukowe Berdo jest możliwe szlakiem żółtym z Mucznego, gdzie czas przejścia wynosi około godziny. Osoby początkujące mogą również skorzystać z szlaku niebieskiego z Widełek. Obie te trasy oferują piękne widoki i są dostępne dla osób o różnym stopniu kondycji fizycznej.

Kolejnym interesującym szlakiem dla początkujących jest trasa na Połoninę Caryńską, która rozpoczyna się na Przełęczy Wyżniańskiej. Ta malownicza trasa pozwala cieszyć się pięknymi widokami i urokami bieszczadzkiej przyrody. Czas przejścia tej trasy może różnić się w zależności od tempa i kondycji turysty, jednak średnio zajmuje około kilku godzin. Ważne jest, aby przy wyborze szlaku dla początkujących uwzględnić własne umiejętności, kondycję fizyczną oraz dostępny czas. Łatwe szlaki w Bieszczadach na Bukowe Berdo i Połoninę Caryńską są stosunkowo przystępne dla początkujących. Oczywiście mimo niskiego stopnia trudności zawsze warto być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe oraz odpowiednio wyposażonym wodą, jedzeniem i odpowiednim obuwiem. Ważne jest również zachowanie ostrożności i szacunek dla przyrody, aby cieszyć się w pełni pięknem Bieszczad.

Gdzie pierwszy raz w Bieszczady z dzieckiem?

Jednym z idealnych miejsc do pierwszej wizyty w Bieszczadach z dzieckiem jest Połonina Wetlińska. To popularne miejsce w regionie i łatwo dostępne z Przełęczy Wyżnej. Można tam dotrzeć w zaledwie około 1 godzinę i 15 minut. Połonina Wetlińska słynie ze wspaniałych panoram, z których można podziwiać między innymi Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo oraz najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach, czyli Tarnicę. Jednak główną atrakcją dla dzieci będzie schronisko Chatka Puchatka. To najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, które znajduje się pod Hasiakową Skałą. Bieszczadzki Park Narodowy przeprowadził intensywne prace przez ponad 2 lata i wreszcie w 2022 roku otworzył nowy, większy obiekt dla turystów. Obecnie trwają jeszcze prace związane z porządkowaniem i dostosowaniem otoczenia schroniska do potrzeb odwiedzających.

Wybierając się na Połoninę Wetlińską z dzieckiem, można cieszyć się nie tylko malowniczymi widokami, ale również zapewnić dzieciom wspaniałe doświadczenia związane z odkrywaniem natury i górskiego klimatu. To doskonałe miejsce na wspólne spacery, pikniki i obserwację dzikiej przyrody. Warto dodać, że Połonina Wetlińska oferuje wiele innych atrakcji dla rodzin, takich jak ciekawe szlaki spacerowe, obserwacje ptaków czy możliwość spotkania dzikich zwierząt. To idealne miejsce, aby wprowadzić dziecko w fascynujący świat Bieszczad i zapewnić mu niezapomniane wspomnienia z wizyty w tym urokliwym regionie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Icon label
5 815 Wyświetleń