Skip to content
Menu

Lutowiska

Spis treści

Lutowiska Bieszczady

Lutowiska to wieś, a wcześniej miasto w Bieszczadach, która liczy około 773 mieszkańców. Położona jest w województwie podkarpackim oraz powiecie bieszczadzkim. Gmina, do której należy wieś to Lutowiska. Nieopodal wsi znajduje się potok Smolik oraz styka się z pasmem Ostre, oraz Otryt.

Atrakcje w Lutowiskach

Pomimo małego rozmiaru wsi, leży ona na terenie Bieszczad, co sprawia, że można uznać to za miejsce o rozwiniętej Turystyce oraz licznych atrakcjach. Lutowiska atrakcje cieszące się największą popularnością to między innymi Bieszczadzki Park Narodowy, będący jednym z 23 polskich parków narodowych. Został on utworzony w 1973 roku, a jego powierzchnia to 292,02 kilometry kwadratowe.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem, będąc w Lutowiska, jest Park Krajobrazowy Doliny Sanu. Park ten położony jest na północnej części Bieszczad, obejmując tym samym pasmo Otrytu, obszar górnego Sanu, który prowadzi do Jeziora Solińskiego oraz północnych zboczy głównych pasm Bieszczad.

“Karpaty Wschodnie” będące Międzynarodowym Rezerwatem Biostrefy są atrakcją, która również cieszy się popularnością wśród zwiedzających góry turystów. Jest to pierwszy taki rezerwat biostrefy UNESCO, mieszczący się na obszarze aż trzech krajów Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Został utworzony na rzecz programu „Człowiek i Biostrefa”.

Spacerując po wsi oraz okolicy napotkać się również można na liczne rezerwaty, oraz pomniki przyrodnicze. Dodatkowo wieś znajduję się w Bieszczadach, co sprawia, że wszędzie znajdują się góry, lasy oraz połoniny. Jest to wspaniałe miejsce do odwiedzenia o każdej porze roku. Miłośnicy długich, górskich wędrówek świetnie odnajdą się tu w lecie oraz okresach cieplejszych, zaś dla miłośników zimowych sportów ekstremalnych czekają liczne stoki oraz kilometrowe trasy narciarskie.

Lutowisko Bieszczady to nie tylko góry. Mieszkańcy stawiają tu również inny rodzaj sportu, którego dominującą częścią jest strzelectwo. Dzięki temu, turyści odwiedzający tę wieś także mogą skorzystać z innej aktywności, wykorzystując lekcje z instruktorem.

Lutowiska gastronomia

Sprawdź gastronomię w Lutowiskach

Sprawdź obiekty w miejscowości Lutowiska

Icon label
55 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *