Skip to content
Menu
Strona główna » Turystyka » Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne

Spis treści

Ustrzyki Dolne widok na wzgórza

Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne – miejscowość położona nad rzeką Strwiąż, na wysokości około 480 m n.p.m.,  zlokalizowana na terenach województwa podkarpackiego. Przez Ustrzyki przechodzi trasa, tzw. małej i dużej pętli bieszczadzkiej jak nazywana jest trasa turystyczna wokół Polskich Bieszczad. To właśnie tutaj znajduje się siedziba powiatu Bieszczadzkiego oraz siedzibą gminy Ustrzyki Dolne.

Ustrzyki Dolne widok satelitarny

Historia 

Jak większość wiosek powstały na łamach prawa wołoskiego na przełomie XVI i XVII wieku, pod własnością starostwa przemyskiego.

W latach 1975–1998 miejscowość należała do nieistniejącego już dziś województwa krośnieńskiego. Prawa miejskie nadane zostały po 1727 roku. Okres 1944-1951 to czas przynależności miasta do Związku Radzieckiego, dopiero w 1951 roku za sprawą umowy o zmianie granic między Rzeczpospolitą a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Aktualnie Ustrzyki Dolne posiadają około 9400 mieszkańców.

Ustrzyki Dolne widok na wzgórza

Bieszczadzki charakter okolicy

Miejscowość jest niezwykle urokliwa wraz z całą okolicą, bez wątpienia warto zwiedzić zabytkowe zabudowy, które tylko podkreślają niepowtarzalny bieszczadzki charakter miasta.

Na terenie Ustrzyk znajdziemy wiele atrakcji w postaci zabytkowej infrastruktury jak np. Cerkwie, których w okolicy zachowało się całkiem sporo, regionalne muzea oraz  infrastruktura terenów narciarskich wraz z nowoczesną instalacją wyciągów. Nie bez przyczyny co roku przyjeżdża w te tereny tysiące fanów sportów zimowych z całej Polski. Leśna okolica tylko potęguje pozytywne doznania z pobytu w tej urokliwej okolicy.

W Ustrzykach znajdziemy również pokaźną ilość szlaków o łącznej długości około 20 kilometrów, dzięki czemu żaden turysta nie będzie miał problemu, aby wybrać się na wieczorny lub poranny spacer. Ze ścieżek mogą również korzystać rowery, fani przemierzania bieszczadzkich szlaków na dwóch kołach na pewno nie będą się nudzić.

Ustrzyki Dolne- Nocleg

W mieście zainteresowanie bez problemu znajdą miejsca noclegowe odpowiadające każdej kieszeni. Wszystko zależy od wymagań samego turysty, na miejscu znajdziemy pokoje, pensjonaty, hoteliki i hotele. W zależności od oczekiwań można wybrać zarówno lokalizację w samym centrum, jak i na obrzeżach miasta, wiele z ofert oferuje wysoki standard z różnymi udogodnieniami jak np. sauna czy basen.

Lokalne atrakcje kulinarne

Będąc w Ustrzykach Dolnych, każdy będzie mógł skosztować jednakowo kuchni regionalnej, kuchni polskiej oraz zagranicznej. Lokale cieszą się dobrymi opiniami, w oczekiwaniu na dania, wiele razy będziemy mogli spotkać się bieszczadzkim wystrojem lub bardziej nowoczesnym. Zwiedzający, chcący spróbować kuchni powinni odwiedzić jedną z polecanych przez nas restauracji.

W skład gminy Ustrzyki Dolne wchodzą między innymi miejscowości takie, jak:

 • Arłamów
 • Bandrów Narodowy
 • Brzegi Dolne, 
 • Daszówka,
 • Grąziowa, 
 • Hoszowczyk, 
 • Jałowe, 
 • Krościenko,
 • Moczary, 
 • Nowosielce, 
 • Ropienka, 
 • Stańkowa,
 • Zawadka.

Atrakcje, które warto zobaczyć w Ustrzykach Dolnych

Icon label
47 Wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *